Polski mecz o wszystko i o honor lub awans? Starcie wewnątrzbrytyjskie i rewanż za finał EURO 2016

  • Sportlight
Autor: rafs

W tym Sportlighcie Polska gra najpierw o wszystko, a potem o honor lub awans do 1/8 finału, starcie wewnątrzbrytyjskie Anglii ze Szkocją, a także rewanż za finał EURO 2016, który może wziąć Francja na Portugalii.

Piłka nożna, Mistrzostwa Europy, mecz grupy D Anglia vs. Szkocja

Piątek, 20:50 w TVP1, TVP 4K i TVP Sport, pierwszy gwizdek: 21:00, komentarz: Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn.

fot. Getty Images

Starcie wewnętrzne Anglików ze Szkotami w grupie D! Te spotkania zawsze są niezwykle gorące i wywołują duże emocje. Szkoci będą niezwykle podrażnieni po pierwszym meczu grupowym, w którym przegrali z Czechami 0:2, a ozdobą meczu został gol z połowy Patrika Schicka. Czechów czeka Chorwacja w tej serii gier. Anglia z Chorwacją pokazała klasę, mimo że mogła więcej bramek strzelić. Pierwszy mecz na Wembley zakończył się jednak skromną wygraną 1:0. Ostatni mecz między Anglią a Szkocją rozegrano 4 lata temu i zakończył się remisem 2:2, a z ostatnich pięciu trzy wygrali Anglicy, raz Szkoci. Spotkanie pokaże, czy piłkarze z północy Wielkiej Brytanii urwą punkty Anglikom lub Anglicy pokażą, że są faworytami do finału, jeśli wygrają kolejny mecz grupowy.

Piłka nożna, Mistrzostwa Europy, mecze grupy E Hiszpania vs. Polska i Polska vs. Szwecja

Sobota, 20:50 w TVP1, TVP 4K i TVP Sport, pierwszy gwizdek: 21:00, komentarz: Jacek Laskowski i Robert Podoliński.
Środa, 17:50 w TVP1, TVP 4K i TVP Sport, pierwszy gwizdek: 18:00, komentarz: Dariusz Szpakowski i Andrzej Juskowiak.

fot. Getty Images

Mecz otwarcia zakończył się dla Polaków tak jak na większości turniejów – porażką, 1:2 ze Słowacją. Sprawa awansu do 1/8 finału się skomplikowała. W sobotę rywalem będzie Hiszpania, która w pierwszym meczu zremisowała bezbramkowo ze Szwecją. To trochę im skomplikowało sytuację, jednak nie na tyle by zagrozić im brakiem wyjścia z grupy. Mecz Polski z nimi będzie starciem klas, albo zderzeniem ciężarówki z osobówką. Ostatnie spotkanie Biało-Czerwonych z nimi miało miejsce tuż przed finałami MŚ w 2010 roku, na które Polska nie awansowała. Dostali oni bolesną lekcję od przyszłych mistrzów świata, przegrywając 0:6. Jeżeli Polska rozpracowała Hiszpanię, to tylu bramek nie straci, a może nawet powalczy o remis, niezwykle cenny w kontekście walki o trzecie miejsce dające awans do 1/8.

Jeśli zaś to rozpracowanie nie da żadnych efektów, to w środę Polska zagra prawdopodobnie ostatni mecz na turnieju. Rywalami będą Szwedzi, którzy będą po meczu ze Słowacją. Powinni sobie z nią poradzić, więc na koncie, zakładając taką sytuację, będą mieli 4 punkty. Ze Szwedami nigdy nie grało się dobrze Polakom, zawsze były jakieś komplikacje w tych spotkaniach i trudne lekcje. Środowy mecz może tylko pokazać wady Polaków, a Szwedzi mogą wywalczyć kolejną wygraną. Ale że to mistrzostwa Europy to każda sensacja jest w cenie, także i pełna zdobycz Polaków w obu grach. Mało kto jednak w to wierzy…

Piłka nożna, Mistrzostwa Europy, mecz grupy F Portugalia vs. Francja

Środa, 20:50 w TVP1, TVP 4K i TVP Sport, pierwszy gwizdek: 21:00, komentarz: Jacek Laskowski i Robert Podoliński).

fot. Getty Images

Hit na zakończenie fazy grupowej, a nawet rewanż za finał EURO 2016. Dwie najsilniejsze drużyny w grupie powalczą o pierwsze miejsce w niej. Portugalczycy w pierwszym meczu wygrali z Węgrami 3:0, a dwoma bramkami popisał się Cristiano Ronaldo. Został on najlepszym strzelcem w historii mistrzostw Europy. W drugim starciu Portugalczycy podejmą Niemców, którzy przegrali w pierwszym z Francuzami 0:1 po samobójczym trafieniu Hummelsa. Francuzi w pierwszym meczu pokazali ogromną klasę, walcząc do końca o podwyższenie wyniku, a w drugim starciu zagrają z Węgrami. Ogromnym atutem były sprinty Kyliana Mbappe. On daje sporą nadzieje dla Francuzów na powtórzenie wyniku z 2016 roku, jakim był finał mistrzostw. W nim Portugalczycy zdobyli swój pierwszy tytuł, wygrywając z Francją 1:0 po golu Edera w dogrywce. Będzie to bardzo ciekawe i wyrównane spotkanie, stąd na pewno nie będzie w nim brakowało emocji.