Polskie Radio wydało albumy z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci.

Albumy „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo” i „Smoleńsk – ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku” składają się z płyt CD oprawionych w okolicznościową szatę graficzną. Patronat nad wydawnictwami objęła Rada Mediów Narodowych.

W archiwach Polskiego Radia znajdują się jedynie fragmenty zapisów dźwiękowych, odnotowujących tę bogatą działalność publiczną Lecha Kaczyńskiego. Ale są one na tyle cenne, że z uznaniem trzeba przyjąć zgromadzenie ich w tym albumie. Przecież choćby przemówienie Pana Prezydenta RP na Westerplatte w siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej, czy wystąpienie na wiecu w Tbilisi w dniach agresji rosyjskiej na Gruzję, to fundamenty polskiej racji stanu. Są one przesłaniem dla polityki polskiej dziś i na pewno na wiele, wiele jeszcze lat – powiedział Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Tymi okolicznościowymi albumami wydanymi przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia nadawca publiczny pragnie uczcić wszystkie Ofiary Katastrofy pod Smoleńskiem. Materiały ze względu na unikatowy charakter archiwalnych nagrań, spełniają funkcję edukacyjną, stanowiąc edytorski i fonograficzny wyraz narodowej pamięci – poinformowała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia i Redaktor Naczelna Polskiego Radia.

Album „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo” jest pełnym fonograficznym kompendium wiedzy na temat prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Zamieszczone na pięciu płytach CD archiwalne wypowiedzi Prezydenta z całego okresu jego urzędowania uzupełnia szata graficzna. Współtworzy ją przeszło sto fotografii dokumentujących ważne momenty prezydentury.

Natomiast album „Smoleńsk – ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku” składa się z dwóch płyt. Znajdują się na nich archiwalne nagrania wypowiedzi zarejestrowane w czasie uroczystości żałobnych, które odbyły się po 10 kwietnia 2010 roku. Ta część albumu zawiera listę 96 Ofiar Katastrofy wraz z biogramami. Na drugiej płycie znalazły się utwory związane z martyrologią katyńską.

Smoleńsk - Ostatnia misja
„Smoleńsk – Ostatnia misja” – fot. Polskie Radio

Płyty można nabyć w sklepie Polskiego Radia.