Radiowa Trójka wspomina Roberta Brylewskiego

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mtom

Przez cały poniedziałek, 4 czerwca, Radiowa Trójka będzie prezentować piosenki Roberta Brylewskiego – gitarzysty i wokalisty m.in. „Armii” i „Brygady Kryzys”. Artysta zmarł w niedzielę rano, 3 czerwca w szpitalu przy ul. Szaserów. Miał 57 lat.

Robert Brylewski dorastał i mieszkał w Warszawie, gdzie uczęszczał najpierw do Liceum PAX, a potem do Liceum im. Mikołaja Reja. W 1978 roku, w wieku 17 lat, zaczął grać z zespołem „The Boors”, który – po zmianach w składzie – rok później zmienił nazwę na „Kryzys”. W 1981 roku założył, wraz z Tomkiem Lipińskim, grupę „Brygada Kryzys”. Następnie współtworzył m.in.: „Izrael”, „Armia”, „Max i Kelner”, „Falarek Band”, „The Users” i „52um”. Nagrywał również z zespołami „Ziggie Piggie” czy „Świat Czarownic”.

Program 3 Polskiego Radia prezentuje nagrania tych zespołów już od rana. Podczas popołudniowego pasma „Zapraszamy do Trójki” (od 16:05 do 19:00) prowadzący audycję Marcin Pośpiech będzie na początku i przed końcem każdej godziny emitować utwory, które napisał Brylewski.

W tym paśmie pojawi się również materiał wspomnieniowy Łukasza Karusty o artyście i jego wpływie na polskiego rocka lat 80. Nie zabraknie wypowiedzi muzyków, w tym m.in. Muńka Staszczyka. Podczas drugiej godziny autorskiej audycji Anny Gacek pt. „Aksamit” (19:05-21:00) Trójka wyemituje archiwalny odcinek cyklu „Historia pewnej płyty” poświęconego tzw. „czarnej płycie” Brygady Kryzys z 1982 roku – z wypowiedziami Roberta Brylewskiego i Tomka Lipińskiego.