Renata Grochal dołączy do Radiowej Trójki. Czy zostaje w Newsweeku?

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: rafs

Renata Grochal dołączy od 1 kwietnia do zespołu Radiowej Trójki.

Dziennikarka Newsweeka pozostanie w redakcji tygodnika, ale w ramach felietonów o polityce. W Programie Trzecim będzie prowadziła poranne rozmowy w dni powszednie w „Salonie Politycznym” oraz „Śniadanie w Trójce” co sobotę.

Polskie Radio staje się miejscem skupiającym najlepszych dziennikarzy. Rozpoczęcie współpracy z Renatą Grochal, jedną z najlepszych dziennikarek politycznych w Polsce, jest kontynuacją naszej strategii odbudowy wiarygodności i pozycji publicznego nadawcy. Redaktor Renata Grochal w dotychczasowej pracy udowodniła, że najważniejsze są dla niej wysokie standardy oraz niezależność, dlatego idealnie pasuje do nowej koncepcji Polskiego Radia. Jestem pewien, że prowadzone przez Renatę Grochal rozmowy, będą nadawać ton politycznym wydarzeniom w kraju i przełoży się to na wzrost znaczenia i słuchalności Trójki –mówi Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia.

Bardzo się cieszymy, że Renata Grochal zdecydowała się pracować z nami i od kwietnia dołącza do zespołu. Jesteśmy przekonani, że jej ogromne doświadczenie zawodowe i doskonała znajomość polskiej sceny politycznej są najlepszymi gwarantami jakości audycji, które będzie prowadzić na naszej antenie. To ważne, że powszechnie ceniona dziennikarka chce brać udział w odbudowywaniu zaufania do mediów publicznych – mówi dyrektorka – redaktorka naczelna Programu 3 Agnieszka Szydłowska.

Renata Grochal w mediach publicznych rozpoczynała swoją karierę zawodową. Debiutowała bowiem w Radiu Wrocław. Później pracowała w „Gazecie Wrocławskiej” i „Gazecie Wyborczej”. W 2016 r. została nominowana do nagrody Grand Press w kategorii „wywiad”. Następnie, przez siedem lat pisała o polityce w tygodniku „Newsweek Polska”.

Naprawa mediów publicznych w Polsce jest wielkim wyzwaniem. Nie chcę się temu przyglądać z pozycji kanapowego recenzenta, chcę się w to zaangażować z całym zapałem i pomysłami. Silne i niezależne media publiczne, w tym nowa Trójka, są potrzebne polskiej demokracji i obywatelom. Dziękuję Tomkowi Sekielskiemu, który jest dobrym duchem tygodnika, Bartkowi Węglarczykowi, Sabinie Lipskiej, Andrzejowi Stankiewiczowi i Bernadetcie Byrskiej za zaproszenia do kolejnych projektów i dobre emocje. Bardzo cieszę się na codzienne spotkania z słuchaczami Trójki i obiecuję dociekliwe oraz ciekawe rozmowy na najważniejsze tematy – mówi Renata Grochal. 

Beata Michniewicz zwolniona z Trójki

Renata Grochal w „Salonie Politycznym” i „Śniadaniu w Trójce” zastąpi Beatę Michniewicz, która współpracowała z Programem Trzecim Polskiego Radia od 1983 roku. Według informacji Gazety Wyborczej, dziennikarka została zwolniona z Polskiego Radia. Taką decyzję podjęli szefowie rozgłośni – Paweł Majcher i Juliusz Kaszyński. Byli w tej sprawie na Myśliwieckiej 3/5/7.  W okresie przejściowym zastępuje ją od poniedziałku, 4 marca Sylwia Białek. Jest związana z Polskim Radiem od 1996 roku, a z Informacyjną Agencją Radiową od 2001. Ostatnią audycję Michniewicz poprowadziła w sobotę, 2 marca i był to „Salon Polityczny Trójki”.