Rosyjska telewizja Dożd czasowo przerywa nadawanie

  • Telewizja
Autor: rafs

Niezależna rosyjska telewizja informacyjna Dożd (Deszcz) przerwała czasowo swoje nadawanie w czwartek, 3 marca. Powodem była interwencja rosyjskiego urzędu nadzorującego telewizję.

Stacja stała się przedmiotem śledztwa Roskomnadzoru (urząd zajmujący się nadzorem Internetu, telewizji i radia). Ich zdaniem, TV Dożd oraz radio Echo Moskwy rozpowszechniały „fałszywe informacje dotyczące rosyjskiego wojska, które prowadzi działania wojenne w Ukrainie”. Prokurator generalny nakazał ograniczyć dostęp do obu stacji. Radio Echo Moskwy przestało nadawać swój program w środę, 2 marca. Dożd natomiast nadawał swój program do czwartku, 3 marca do godziny 18:10 czasu moskiewskiego. Ostatnią godzinę programu poświęcono na wspomnienia redakcji stacji. Po jego zakończeniu, stacja puściła na antenie balet „Jezioro Łabędzie”. On w czasach Związku Radzieckiego był nadawany w telewizji, by zasygnalizować zmianę władzy. Nagranie, które ma około 2 minut puszczano, tak jak w tamtych czasach, w pętli.

fot. YouTube TV Dożd

Po zakończeniu emisji do stacji weszła policja, Wręczyła redakcji dwa ostrzeżenia o rozpowszechnianiu materiałów ekstremistycznych. W ostrzeżeniu pojawił się adres kanału YouTube, na którym stacja nadawała swój program. Według wstępnych informacji stacji, może to oznaczać żądanie usunięcia kanału z platformy. Wcześniej zablokowano dostęp do strony internetowej telewizji na terytorium Rosji oraz zablokowano grupy i profile stacji na portalach społecznościowych takich jak Vkontakte czy Odnoklassniki. Stacja informowała wcześniej na swoim Twitterze, że można ich wciąż oglądać, korzystając z usługi VPN.

Stacja – zagraniczny agent

W sierpniu 2021 roku TV Dożd rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości uznało za zagranicznego agenta. Przez to na początku i końcu swoich programów oraz na swoich mediach społecznościowych zamieszczała komunikat, że przekaz jest tworzony lub rozpowszechniany przez zagranicznego agenta lub rosyjski podmiot, który spełnia funkcję zagranicznego agenta. Według rosyjskich władz, zagranicznymi agentami są między innymi redakcje Radia Wolna Europa (w tym telewizji Current Time), gazety Meduza, Centrum Lewadia czy Komitetu Przeciwko Torturom.

O TV Dożd

Rosyjska TV Dożd jest niezależną stacją informacyjną, która powstała w 2008 roku, a swoją emisję rozpoczęła 27 kwietnia 2010 roku. Jej właścicielką jest rosyjska dziennikarka Natalia Sindejewa. Stacja głównie nadaje informacje, dyskusje i programy dokumentalne. Mottem stacji jest to, by „rozmawiać o ważnych rzeczach z tymi, którzy są dla nas ważni”. Redakcją kieruje Timur Dziadko, były dziennikarz rosyjskiej prywatnej telewizji RTVI. O stacji powstał pełnometrażowy film dokumentalny „F@ck This Job” w reżyserii Wery Kriczewskajej, jednej z założycielek Dożdu.