Rozmowy z artystami i pasyjne koncerty. Wielkanoc w RMF Classic

rafs

Tej Wielkanocy RMF Classic zaprasza na rozmowy m.in. z Ewą Ewart, Kubą Badachem, Jakubem Józefem Orlińskim i Kubą Szpilką, wyprawy w Tatry, do Muzeum Pisanek i do Londynu oraz na pasyjne koncerty, wielkanocne soundtracki i muzykę inspirowaną śpiewem ptaków.

Na pierwszy świąteczny program RMF Classic zaprasza już w Wielki Piątek. Od godz. 10 Dariusz Stańczuk opowie o kompozytorach, którzy tworzyli muzykę do średniowiecznego tekstu „Stabat Mater” autorstwa Jacopone’a da Todiego. Wśród nich byli m.in. Antonio Vivaldi, Franz Schubert, Karol Szymanowski czy Krzysztof Penderecki.

W popołudniowym magazynie filmowym Urszula Urzędowska przypomni produkcje, które tematyką nawiązywały do wydarzeń opisanych w Piśmie Świętym. Pojawi się muzyka z takich filmów jak „Ben Hur”, „Biblia” czy „Pasja”.

Wielkopiątkowy wieczór to z kolei spotkanie z dokumentalistką Ewą Ewart, autorką książki „Rozmowy ze śmiercią” – dziewięciu wywiadów o życiu po życiu, reinkarnacji, śpiączce, samobójstwach, snach, hipnozie i podróżach poza ciało.

Sobota

W sobotnie przedpołudnie RMF Classic przypomni najsłynniejsze historyczne wydania Biblii, począwszy od tej wydanej przez Gutenberga. Gościem programu będzie też ks. Bartosz Rajewski, proboszcz polskiej parafii w Londynie, który opowie, jak wyglądają święta w wielokulturowym mieście.

Z kolei popołudnie poświęcone będzie wspólnemu przeżywaniu świąt przez Polaków i Ukraińców oraz opowieściom o wielkanocnych tradycjach obu narodów. Wieczorem RMF Classic zagra kompozycje filmowe Hansa Zimmera z okazji trwającej właśnie jego europejskiej trasy koncertowej i zbliżającego się koncertu w Krakowie.

Wielkanoc

W Niedzielę Wielkanocną przed południem gościem programu „NieDoMówienia” Artura Andrusa będzie Kuba Badach, wokalista, kompozytor, producent muzyczny. Po południu Urszula Urzędowska zaprosi na rozmowę ze słynnym kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim.

W audycji „Jasna Strona Świata” Marek Tomalik zabierze słuchaczy na Huculszczyznę, na tereny dzisiejszej Ukrainy. Tam, w Kołomyi znajduje się Muzeum Pisanek.

Fragmenty oratorium „Drone Mass” Jóhanna Jóhannssona, a następnie monumentalne dzieło Wojciecha Kilara „Missa pro pace” umilą niedzielny wieczór.

Lany Poniedziałek

W Lany Poniedziałek RMF Classic zaprasza na przedpołudniowy spacer po krainie krokusów wraz z Kubą Szpilką, antropologiem, wspinaczem i autorem książki „Chodząc w Tatry”. Popołudniu stacja przypomni postać Zbigniewa Rychlickiego, wybitnego ilustratora książek dla dzieci, grafika i plakacistę. Jego projekty kartek wielkanocnych zostały właśnie wystawione na aukcję. Gościem programu będzie też syn artysty, Andrzej Rychlicki, który dba o spuściznę po ojcu.

Poniedziałkowe popołudnie i wieczór wypełni natomiast muzyka inspirowana śpiewem ptaków. Tego dnia przypada bowiem rocznica urodzin słynnego kompozytora Ottorina Respighiego, autora suity „Ptaki”.