Rumuńska telewizja publiczna przywraca nadawanie kanału informacyjnego

  • Telewizja
Autor: rafs

W środę, 22 czerwca o godzinie 7:00 rumuński nadawca publiczny TVR przywrócił nadawanie kanału informacyjnego TVR Info.

Kanał TVR Info pierwotnie nadawano w latach 2008-2012. Emisję zawieszono 15 sierpnia 2012 roku z przyczyn finansowych. TVR jednak porozumiało się z Euronews i wznowiono emisję stacji, ale jako TVR News w listopadzie 2012 roku. Stacja nadawała do 2015 roku. Powrót do emisji TVR Info rumuński nadawca publiczny określa hasłem „Zacznijmy jeszcze raz!”.

Emisja rozpoczęła się w środę, 22 czerwca o godzinie 7:00 hymnem Rumunii, a później programem porannym. Sloganem stacji będą „Zaufane wiadomości”. Rumunia jest m.in. oprócz Bułgarii jednym z krajów, w których w 2019 roku przywrócono emisję Radia Wolna Europa. Ma one walczyć z dezinformacją i fake newsami obecnymi w przestrzeni publicznej. Według koncesji, TVR Info ma nadawać 76% produkcji własnych, 18% produkcji innych nadawców oraz 6% produkcji TVR Mołdawia.

TVR ma przyszłość, ponieważ ma profesjonalistów! Powrót kanału TVR INFO jest nowym dowodem na to, że Telewizja Rumuńska bierze na siebie odpowiedzialność za swoją misję publiczną w interesie wszystkich obywateli Rumunii. Potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek rzetelnych, starannie zweryfikowanych wiadomości od doświadczonych dziennikarzy, które pomogą nam przetrwać trudne czasy, przez które przechodzimy. Chociaż wydaje się, że w krajobrazie medialnym nie brakuje telewizji informacyjnej, rzeczywistość jest taka, że ​​zapotrzebowanie na wysokiej jakości informacje, poważne, z równą odległością, do których podchodzi się spokojnie i odpowiedzialnie, jest większe niż kiedykolwiek. Aby odpowiedzieć na tę potrzebę, ponownie uruchamiamy TVR INFO! Wreszcie, TVR INFO to także pokaz powagi, z jaką przyjmujemy imperatyw odpowiedzialnego i efektywnego wydatkowania publicznych pieniędzy. Zarówno TVR INFO, jak i TVR Cultural, które ponownie uruchomimy jesienią, będą finansowane z istniejącego budżetu telewizji publicznej, bez dodatkowych alokacji finansowychmówi Dan Cristian Turturică, prezes generalny SRTV.

Stacja jest dostępna u rumuńskich operatorów kablowych, w multipleksie 1 telewizji naziemnej należącym do TVR oraz przez satelitę Eutelsat na pozycji 16 stopni wschód na częstotliwości 11512 MHz.

Czym jest TVR?

TVR (Televiziunea Romana) jest rumuńskim nadawcą publicznym. Prowadzi emisję sześciu kanałów (TVR1, TVR2, TVR3, TVR Cultural, TVR Info oraz TVR International). Posiada również stacje regionalne w Mołdawii w Kiszyniowie oraz w Klużu, Krajowej, Jaszi, Tirgu Muresz i Timszoarze. Do końca 2016 roku telewizja była finansowana z abonamentu, od 1 stycznia 2017 roku zmieniono system na finansowanie telewizji przez rząd oraz reklamy.