Ruszył nowy serwis informacyjny TVP. Gospodarzem Marek Czyż

  • TVP
Autor: mab

21 grudnia zadebiutował program „19:30” – nowy serwis informacyjny TVP. Nowa audycja zastąpiła emitowane  od 34 lat „Wiadomości”. Program prowadzony przez Marka Czyża wyemitowano w TVP1, TVP Info i TVP Polonia.

Autorem pierwszego materiału był Marcin Antosiewicz. Opowiedział on o sytuacji mediów publicznych w ciągu ostatnich 8 lat. Pojawiły się wypowiedzi m.in. Bartłomieja Sienkiewicza i Andrzeja Dudy.

Następnie widzowie dowiedzieli się, jakie wydatki znalazły się w budżecie na 2024 rok. Materiał przygotował Witold Tabaka. Później na antenie stacji pojawiła się relacja na żywo z Brukseli, którą przygotowała Dorota Bawołek. W „19:30” poinformowano też o decyzji marszałka Szymona Hołowni dotyczącej mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, sytuacji Donalda Trumpa, a także o strzelaninie w Pradze. Ponadto Mateusz Lachowski przygotował materiał o Andrzeju Poczobucie, a Blanka Dżugaj o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Na koniec serwisu informacyjnego pojawiła się relacja Mileny Bobrowskiej dotycząca wydatków na święta Bożego Narodzenia oraz materiał Małgorzaty Nowickiej-Aftowicz o tym, czym jest i ma być telewizja publiczna. Nie pokazano napisów końcowych z informacją o autorach programu.

Program informacyjny
fot. TVP
Marek Czyż
fot. TVP
Deficyt budżetowy
fot. TVP
Sławomir Mentzen
fot. TVP
Marek Czyż i Dorota Bawołek
fot. TVP
Szopka
fot. TVP
Tomasz Sygut
fot. TVP
Zaufanie TVP
fot. TVP
Marek Czyż
fot. TVP

Po reklamach na antenach Telewizji Polskiej wyemitowano prognozę pogody. Prowadziła ją Aleksandra Kostka. Program został zrealizowany w wirtualnej scenografii znanej dotychczas z TVP3.

Pogoda
fot. TVP
Aleksandra Kostka
fot. TVP

Gospodarzem „Sportu” był natomiast Jacek Kurowski. Autorem jednego z materiałów był Jan Piasecki, mąż Marty Piaseckiej, byłej prowadzącej „Teleexpress”, która okupuje budynek TVP przy pl. Powstańców Warszawy.

Sport
fot. TVP
Jacek Kurowski
fot. TVP
Sport TVP
fot. TVP

Kim jest Marek Czyż

„19:30” prowadził Marek Czyż. Gospodarz był wieloletnim dziennikarzem Telewizji Polskiej. W przeszłości prowadził m.in. program publicystyczny „Bez retuszu”. Po odejściu z TVP dołączył do ekipy Nowa TV. Prowadził tam serwis informacyjny „24 godziny online.pl” oraz „Tu i teraz”. Następnie przeszedł do Superstacji. Był gospodarzem „Rozmowy dnia” oraz cyklu „Czyż nie…?”. Okazjonalnie pojawiał się też w „Bez ograniczeń”. Od 2022 roku był szefem informacji w Radiu ZET, prowadził też radiowe rozmowy.