Ruszyła jesienna ramówka TVP Dokument

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mtom

Od niedzieli, 20 września ruszyła jesienna ramówka TVP Dokument. W ramówce znajdą się m.in premierowe produkcje własne, filmy festiwalowe oraz nowe serie podróżnicze, przyrodnicze i popularnonaukowe.

Jesienią stawiamy przede wszystkim na nowe produkcje własne, jak i nazwiska, które gwarantują jakość i z pewnością zdobędą sympatię widzów. Nasza oferta jest wyjątkowa, bo daje nie tylko unikalny dostęp do produkcji z całego świata, ale także pokazuje bogactwo polskiej dokumentalistyki w stopniu niespotykanym do tej pory w historii polskiego dokumentu. To połączenie otwarcia na świat z dbałością o nasze polskie dziedzictwo to nasz przepis na antenę. Wierzę, że zyska on uznanie w oczach widzów – mówi Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument.

Sylwetki twórców dokumentów

W każdy poniedziałek o 20:10 premierowe odcinki cyklu „Portrety dokumentalne”. To seria rozmów z filmowcami zajmującymi się sztuką dokumentu. Bohaterami poszczególnych odcinków są zarówno uznani twórcy tego gatunku, jak i przedstawiciele młodego pokolenia filmowców – dokumentalistów. Wśród nich m.in. Maria Dłużewska, Maciej Drygas czy Macieja Cuske. Po każdym odcinku widzowie mają okazję spędzić wieczór z twórczością prezentowanego twórcy.

Rozmowy Barbary Włodarczyk

We wtorki wracają premierowe odcinki cyklu „Barbara Włodarczyk zaprasza”, w którym gospodyni programu wspólnie z zaproszonymi gośćmi wprowadza widza w tematykę filmów dotykających ważnych aspektów współczesnego świata. Na początek spotka się z dr. Mariuszem Marszewskim, by porozmawiać o filmie „Państwo Islamskie: Terror w Azji Środkowej” w reżyserii Gulyi Mirzoevej. W ramach cyklu zobaczymy też filmy wyprodukowane przez TVP, m.in. „Liban. Wybuch gniewu” w reżyserii Krzysztofa Dzięciołowskiego o tajemniczej i tragicznej historii wybuchu w porcie w Bejrucie oraz „Matki do wynajęcia. Surogatki na Ukrainie” w reżyserii Barbary Włodarczyk.

Program o Wojskach Obrony Terytorialnej

W czwartki o godz. 20.40 audycja, która przybliży pracę Wojsk Obrony Terytorialnej –  „Zawsze gotowi. Zawsze blisko” w reżyserii Bartosza Paducha. 15-odcinkowa seria pokaże, jak wygląda służba w WOT oraz zaprezentuje sylwetki osób, które postanowiły wstąpić do służby.

Weekend w TVP Dokument

W ramach pasm weekendowych „Dokument tygodnia” oraz „Prawdziwe historie” widzowie zobaczą nagrodzone na międzynarodowych festiwalach filmy dokumentalne. Widzowie zobaczą m.in.: nominowany w tym roku do Oscara „Agent kret” Maite Alberdiego, nagrodzony na Berlinale 2020 „Ludzie z garaży” Nataliji Yefimkiny oraz zwycięzca Specjalnej Nagrody Jury Sundance 2018 „Trzech identycznych nieznajomych” Tima Wardle’a. Stacja pokaże też głośne filmy biograficzne: „Senna” Asifa Kapadii, „Zawód: Basista Stonesów” Kristy Bell czy „Mystify: Michael Hutchence” Richarda Lowensteina.

W każda niedzielę, o godz. 18.00 premierowe odcinki cyklu „Polskie dziedzictwo”. W roli prowadzącego Stefan Tompson, znany popularyzator historii tym razem przybliży polską spuściznę kulturową na Ukrainie i Litwie oraz opowie o zamkach m.in. w Podhorcach, Olesku czy Kamieńcu Podolskim. W weekendy pojawią się również premierowe dokumenty produkcji BBC.