Ruszyła stacja Poland In – anglojęzyczny kanał o Polsce

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

11 listopada – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – ruszyła stacja Poland In. Przybliża ona polski punkt widzenia na sprawy międzynarodowe, a także prezentuje polską gospodarkę, kulturę, tradycję i historię.

Kanał został stworzony z myślą o wszystkich obcokrajowcach, którzy interesują się Polską. Również o tych przebywających na stałe lub czasowo w Polsce, którzy swobodniej posługują się językiem angielskim.

Poland in News – fot. Poland In

Chcemy, by dzięki nam cudzoziemcy mogli odkryć wszystko to, co najciekawsze w naszym kraju, to z czego słyniemy, z czego jesteśmy dumni, ale i to, co nowe. Chcemy pokazać Polskę, której najprawdopodobniej nie znają. Taką, jaka jest w rzeczywistości. Dlatego tworząc ramówkę kanału, kierujemy się hasłem „The best of Poland”. Intencją twórców jest pokazanie w publicystyce zjawisk społecznych z pewnego dystansu. W sposób czytelny dla anglojęzycznych odbiorców, niezanurzonych w codziennych, bieżących tematach kraju – poinformował wiceprezes Telewizji Polskiej Maciej Stanecki

Nazwa kanału jest de facto skrótem nazw pasm programowych prezentujących Polskę w wielu aspektach życia. „Poland in News”, „Poland in Culture”, „Poland in History” są flagowymi programami w ramach różnorodnej oferty kanału. W ramówce stacji nie zabraknie też relacji oraz analiz dotyczących najważniejszych zjawisk społecznych, kulturowych, jak i ekonomicznych w Polsce.

„Bodo” – fot. Poland In

Na antenie Poland In pojawi się także cykl dokumentalny „W stronę Polski”. Ukazuje on kraj oczami cudzoziemców, którzy wybrali Polskę na swoją nową ojczyznę. Bohaterowie dokumentu pochodzą z różnych krajów. Każdy z nich inaczej odbiera Polskę i inaczej patrzy na codzienne życie w nowym dla nich kraju.

Integralną część kanału stanowić będzie portal internetowy Polandin.com. Od momentu uruchomienia wiosną serwisu Poland In English byliśmy pytani przez naszych kolegów z EBU (European Broadcasting Union) o możliwość wymiany programowej pomiędzy kanałami anglojęzycznymi w Europie. Teraz możemy w pełni przyłączyć się do międzynarodowej współpracy dostarczając wysokojakościowe materiały informacyjne dotyczące naszego kraju. W planach na 2019 rok mamy uruchomienie aplikacji mobilnej oraz rozszerzenie streamingowej emisji kanału o dostęp satelitarny – dodał wiceprezes TVP Maciej Stanecki

Weather – fot. Poland In

Nad produkcją Poland In pracuje odrębna kilkudziesięcioosobowa redakcja. Głównymi prezenterami i dziennikarzami kanału są Klaudia Czerwińska, Victoria Bieniek, David Kennedy (specjalista ds. ekonomicznych), Maciej Mikos, Bartek Morawski, Krzysztof Mularczyk (specjalista ds. politycznych), Jonasz Rewiński, Sally Jastrzębska. Za realizację projektu odpowiada Ośrodek Mediów Interaktywnych TVP.

fot. Poland In
fot. Poland In

Stację Poland In można aktualnie oglądać tylko w internecie. Kanał jest dostępny na stronie internetowej stacji www.polandin.com, a także w serwisie YouTube.