Urodzona gwiazda

Serialowa biografia Edyty Piechy w telewizyjnej Dwójce

mbog

27 stycznia na antenie TVP 2 zadebiutuje serial „Urodzona gwiazda”. Jest to pełna muzyki, fabularyzowana biografia pochodzącej z Polski artystki – Edyty Piechy.

Klaudia Kowal jest studentką Uniwersytetu Leningradzkiego, pochodzącą z Polski. Nigdy nie planowała łączyć swojego życia z muzyką, dopóki nie poznała uroczego i utalentowanego kompozytora Pavla Shakhovsky’ego. Zafascynowany pięknem i wyjątkowymi zdolnościami wokalnymi Klaudii mężczyzna zabiega by ta została solistką jego zespołu.

Zwycięstwo na Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów otworzyło Klaudii drogę na wielką scenę. Przed nią wspaniała przyszłość – zagraniczne trasy koncertowe, fani i wielka sława. Pavel rozumie, że znalazł nie tylko wspaniałą piosenkarkę, ale także swoją miłość. Postanawia zrobić ze swojej ukochanej dziewczyny gwiazdę pop, nie zakładając, że za sukces i sławę będą musieli zapłacić własnym szczęściem.

Za scenariusz „Urodzonej gwiazdy” odpowiedzialni byli Larisa Stepanova i Ivan Krivoruchko. W role główne wcielili się Marina Aleksandrova i Igor Petrenko. W pozostałych rolach występują m.in. Kristina Brodskaya, Olga Aleksandrovna Sutulova, Tamara Vasilievna Akulova, Ivan Krivoruchko, Galina Petrova, Yuri Chulkov, Nikolay Ivanov i Vladimir Shevelkov. Serial wyreżyserowali Vladimir Shevelkov i Marat Kim.

Premiera serialu „Urodzona gwiazda” w TVP 2 w środę, 27 stycznia o godzinie 21:45. Kolejne odcinki będą emitowane od poniedziałku do piątku o 21:50, za wyjątkiem 29 stycznia.

Produkcja oparta na biografii Edyty Piechy

Historię serialowej Klaudii Kowal scenarzyści oparli na biografii Edyty Piechy, Polki urodzonej we Francji, która po maturze w liceum pedagogicznym w Wałbrzychu, w 1955 roku wyjechała do Leningradu na studia psychologiczne. Właśnie tam, dzięki uniwersyteckiemu chórowi do którego wstąpiła, a następnie zespołowi „Drużba”, poznała swojego przyszłego męża Aleksandra Broniewickiego, kierownika muzycznego, kompozytora i dyrygenta.

Biedna polska studentka szybko stała się jedną z gwiazd rosyjskiej estrady. Charakterystyczny niski, mocny głos oraz powłóczyste długie kreacje stały się jej znakiem rozpoznawczym i charakterystycznym wizerunkiem scenicznym. Intensywnie koncertowała przez ponad 30 lat występując m.in.: w Wenezueli, Australii, Hondurasie, Afganistanie, Boliwii, Kostaryce, w słynnej Carnegie Hall w USA i paryskiej Olimpii, na Kubie i na Węgrzech. Śpiewała również Polsce, m.in. we Wrocławiu i w Warszawie.

W połowie lat 80. decyzją Rady Najwyższej ZSRR została ogłoszona – Ludową Artystką ZSRR. W Rosji jest wciąż, obok Anny German, najbardziej znaną i cenioną artystką o polskich korzeniach. Występuje do dziś doskonale radząc sobie zarówno w piosence aktorskiej, jak i repertuarze musicalowym.

Aktualizacja

Serial „Urodzona gwiazda” od 1 lutego będzie emitowany od pierwszego odcinka. Emisja od poniedziałku do czwartku o godzinie 21:50.