Siatkarskie starcia w Lidze Narodów, towarzysko Polska z Islandią, ostatni sprawdzian Portugalii przed EURO

  • Sportlight
Autor: rafs

W tym Sportlighcie trochę siatkówki, czyli Liga Narodów – Polska gra z USA i Rosją. Będzie także ostatni sprawdzian Polski oraz Portugalii przed mistrzostwami Europy.

Piłka siatkowa, Liga Narodów mężczyzn

Polska vs. USA (piątek, 17:50 w TVP2, TVP Sport i w Polsacie Sport) i Rosja vs. Polska (sobota, 15:50 w TVP1, TVP Sport i w Polsacie Sport).

fot. FIVB

Piąty i szósty mecz Polaków w tegorocznej edycji Ligi Narodów w Rimini. Po drugiej stronie siatki staną drużyny, które w poprzedniej edycji turnieju grały w finale. W piątek Polacy podejmą Stany Zjednoczone. Ta drużyna jest zawsze trudnym rywalem dla Biało-Czerwonych. W poprzedniej edycji w fazie grupowej potrzebne było pięć setów, by Polacy mogli z nimi wygrać. Są bardzo doświadczoną drużyną, która wiele razy grała jeszcze w finałach Ligi Światowej. Polacy wciąż pamiętają finał z Sofii z 2012 roku, w którym wygrali z nimi 3:0, a ostatnią piłkę zmarnował Stanley.

W sobotę natomiast rywalami będą Rosjanie. Oni są dwukrotnymi triumfatorami Ligi Narodów. W finale w 2018 roku pokonali Francję 3:0, a w 2019 USA 3:1. Polacy dostali w 2019 roku bolesną lekcję, przegrywając z nimi dwukrotnie 1:3. Najpierw w fazie interkontynentalnej, później w półfinale Final Six. Obecnie Rosja zajmuje siódme miejsce w rundzie grupowej. Rywalizacja z nimi jest bardzo zacięta, stąd Polacy muszą się niezwykle postarać, by wywieźć z tego meczu choć punkt.

Piłka nożna, mecz towarzyski, Polska vs. Islandia (wtorek, 17:50 w TVP1, TVP Sport i w Polsacie Sport).

fot. imago images

Ostatni sprawdzian Polaków przed mistrzostwami Europy. W meczu na stadionie w Poznaniu zagrają z Islandią, o godzinie takiej samej, o której Polacy podejmą niecały tydzień później w Petersburgu Słowację. Zarówno Polska, jak i Islandia to ćwierćfinaliści mistrzostw Europy z 2016 roku. Od tamtego czasu jednak Islandia trochę osłabła. Na mistrzostwa Europy w 2020 roku nie awansowali, ponieważ przegrali finał baraży z Węgrami 1:2, tracąc dwie bramki w ostatnich 5 minutach spotkania. W eliminacjach mistrzostw świata nie idzie im też najlepiej, bo w swojej grupie zajmują przedostatnie miejsce, a wygrali tylko jeden mecz – z Liechtensteinem.

Polacy są czwarci w swojej grupie. W obu przypadkach jest jeszcze 7 kolejek do końca, więc sprawa awansu czy baraży jest otwarta. Polska wygrała swoją grupę eliminacyjną do Mistrzostw Europy, 25 punktów. Jeszcze wtedy Jerzy Brzęczek prowadził Polaków. Teraz już jednak Paulo Sousa siedzi za sterami reprezentacji. Pierwszy mecz przed EURO z Rosjanami zakończył się remisem po 1. Mecz z Islandią ma sprawdzić różne warianty gry, jednak kibice powinni już zobaczyć podwaliny ostatecznego składu na Słowację.

Piłka nożna, mecz towarzyski: Portugalia vs. Izrael (środa, 20:40 w Polsacie Sport News)

fot. Getty Images

Mistrzowie Europy w ostatnim teście przed mistrzostwami Europy zagrają z Izraelem. Goście, dzięki dobremu występowi w Lidze Narodów, uzyskali prawo gry w barażach. Tam jednak przegrali mecz półfinałowy w rzutach karnych ze Szkocją. W eliminacjach zajęli piąte miejsce, a Polacy, którzy z nimi grali, dwukrotnie wygrali 4:0 i 2:1. Obrońcy tytułu swoją grupę skończyli na drugim miejscu, a lepsi od nich okazali się być Ukraińcy. W eliminacjach MŚ w Katarze dwa razy wygrali, a raz zremisowali. W piątek rozegrali mecz towarzyski z Hiszpanią, który był jednym z ważniejszych momentów do obserwacji rywali grupowych Polaków na mistrzostwach Europy. Spotkanie z Izraelem będzie okazją do ostatecznego sprawdzenia wariantów, jakie Fernando Santos przygotował na turniej EURO. Jego drużyna jest zdecydowanym faworytem, stąd wysoka wygrana nie będzie żadnym zaskoczeniem.