Sky przedłuża prawa do Formuły 1. W dwóch krajach mniej wyścigów w otwartej telewizji

  • Telewizja
Autor: rafs

Grupa Sky przedłużyła prawa do transmisji Formuły 1, jej serii juniorskich oraz Porsche Supercup.

Nadawca poinformował o tym w piątek, 30 września przed rozpoczęciem treningów przed Grand Prix Singapuru. W przypadku praw na rynek Wielkiej Brytanii i Irlandii przedłużenie nastąpiło do 2029 roku. W Niemczech, Austrii i Włoszech prawa będą do 2027 roku. Nowe umowy mają obowiązywać po zakończeniu poprzednich, czyli od sezonu 2025. W przypadku rynku brytyjskiego, zmienia się niewiele, ponieważ tam od wielu lat w telewizji otwartej nadawany jest wyłącznie GP Wielkiej Brytanii w ramach Channel 4. Tam również emitowane są skróty innych rund mistrzostw świata F1. Reszta nadawana jest na żywo wyłącznie w Sky Sports F1 z niektórymi wyścigami także na antenach Sky Showcase czy Sky Sports Main Event.

Jesteśmy niesamowicie dumni z naszego długotrwałego partnerstwa ze Sky, stąd cieszymy się, że możemy ogłosić, że będziemy współpracować do 2029 roku razem ze Sky. Formuła 1 ma znaczący wzrost w ostatnich latach i nie możemy myśleć o jakimkolwiek lepszym partnerze do kontynuacji docierania do naszych fanów z dedykowaną i ekspercką transmisjąpowiedział Stefano Domenicali, szef Formuły 1.

Formuła 1 kontnyuuje bicie rekordów w Sky, z większą widownią niż kiedykolwiek na naszych rynkach, gdzie prowadzą młodzi fani i kobiety, co jest fantastyczne dla sportu. Więcej niż 80 państw będzie wciąż cieszyć się naszymi analizami klasy światowej i kontentem z jednego z najbardziej zachwycających sportów na świeciemówi Stephen van Rooyen, wiceprezydent wykonawczy Sky UK and Europe.

Mniej wyścigów w otwartej telewizji w Niemczech i Włoszech

Różnica między tym, a poprzednim kontraktem jest znacząca. We Włoszech, Austrii i Niemczech nie będzie już 4 wyścigów nadawanych w otwartej telewizji. Według nowych kontraktów, w niej będą tylko wyścigi Grand Prix odbywające się w kraju nadawcy oraz skróty pozostałych wyścigów. Oznacza to, że w Niemczech RTL nie będzie już więcej nadawał transmisji Formuły 1. Do 2020 roku RTL posiadało prawa do wszystkich wyścigów w sezonie. Od sezonu 2021 stacja na mocy sublicencji od Sky mogła nadawać 4 wyścigi w sezonie w otwartym paśmie. W 2022 roku tymi wyścigami były GP Emilii Romanii, GP Wielkiej Brytanii, GP Holandii i będzie GP Brazylii.

Wciąż nie wiadomo, czy RTL będzie nadawać wyścigi w 2023 i 2024 roku. Istnieje możliwość, że jeżeli do kalendarza Grand Prix nie powróci GP Niemiec, 2024 rok będzie 36. i ostatnim rokiem transmisji z Formuły 1 w RTL. W Niemczech również przestanie być dostępna usługa F1 TV Pro. W ramach Sky będą udostępniane przekazy z kamer pokładowych kierowców oraz telemetria, czyli to, co oferuje F1 TV. Podobna sytuacja będzie miała miejsce na innych rynkach, gdzie Sky dostarcza przekaz Formuły 1.

We Włoszech wyścigi w otwartej telewizji są w TV8. Kanał jest własnością Sky Italia. Stacja emituje 5 sesji kwalifikacyjnych i wyścigów na żywo w otwartej telewizji. Reszta jest retransmitowana. Wszystko realizowane jest z komentarzem Sky Sport F1. Nowy kontrakt może oznaczać, że Włosi będą oglądali za darmo na żywo tylko GP Emilii Romanii oraz GP Włoch.

Historia projektu Sky Sports F1

Sky w 2012 roku ruszyło z kanałem Sky Sports F1, który jest wspólnym projektem tej platformy oraz Formuły 1. Na kanale można oglądać transmisje z treningów, kwalifikacji i wyścigów Formuły 1 i jej serii towarzyszących. Oprócz nich są analizy, komentarze, wywiady oraz wyścigi archiwalne. W latach 2016- 2018 Channel 4 nadawał wszystkie wyścigi w sezonie w otwartej telewizji. Było to dokończeniem kontraktu BBC, które w 2015 ogłosiło, że nie będzie dłużej nadawało F1. Od 2017 roku Sky Sports F1 dostępne jest w jakości 4K. Z kolei 2019 roku jest wyłącznym nadawcą F1 w Wielkiej Brytanii i Irlandii.  Zespół stacji tworzą między innymi Simon Lazenby, Ted Kravitz, David Croft, Martin Brundle, Paul di Resta, Karun Chandhok, Rachel Brookes czy Damon Hill.

Formuła 1 w Polsce od 2023 roku – gdzie oglądać?

O ile w wymienionych krajach nie będzie zmian w kontekście posiadacza praw do transmisji Formuły 1, tak w Polsce sytuacja będzie inna. Od sezonu 2023 przez trzy sezony platforma streamingowa Viaplay będzie posiadaczem praw do transmisji wyścigów Grand Prix, a także jej serii juniorskich. Cztery transmisje w sezonie mają być w paśmie otwartym, a skróty dostępne za darmo na stronie Viaplay.

Platforma Viaplay ma oferować to, co na innych rynkach podczas sesji F1. Są to: tradycyjna transmisja, a także kamery pokładowe kilku kierowców, pit-lane channel, możliwość śledzenia pozycji aut na torze oraz live timing. W Holandii ponadto Viaplay oferuje transmisję zapasową bez komentarza, jeżeli główny przekaz napotka na przeciążenie serwerów. Jest to efektem narzekań Holendrów na jakość transmisji Formuły 1 oferowanych przez Viaplay. W Szwecji platforma oferuje także transmisje w jakości 4K.

Obecnym posiadaczem praw do Formuły 1 w Polsce jest Eleven Sports. One transmituje wyścigi od 2016 roku, kiedy przejęli prawa od Polsatu, który je posiadał w latach 2007-2015. Stacja również przeprowadza relacje z sesji w jakości 4K. Sezon 2022 jest siódmym i ostatnim sezonem z F1 na kanałach Eleven Sports.