Słowacka liga hokeja na lodzie nie w RTVS. Prawa przejęte przez nadawcę komercyjnego

  • Telewizja
Autor: rafs

Zmiany na rynku praw sportowych w Słowacji. Nadawca publiczny RTVS nie będzie w sezonie 2023/2024 emitował spotkań słowackiej ligi hokeja na lodzie.

Ma to związek z przejęciem praw przez nadawcę komercyjnego TV JOJ. On na antenie JOJ Sport będzie nadawał te rozgrywki przez trzy sezony z opcją przedłużenia na pięć lat. To oznacza, że RTVS rozstaje się z hokejem po 27 z 30 sezonów, jakie rozegrano od 1993 roku w niepodległej Słowacji. Nadawca publiczny podkreślił w komunikacie, że do ostatniej chwili byli gotowi, by móc zrealizować transmisje z pierwszej kolejki rozgrywek, która rozpoczynają się w piątek, 15 września.

Prawa do ligi przyznane bez przetargu

Sprawa kontraktu na prawa rozstrzygnęła się w 2021 roku, kiedy to słowacki związek bez przetargu wyłonił nowego nadawcę rozgrywek ligowych. Została nim komercyjna TV JOJ. Stało się to przedmiotem konfliktu, bo organizacja stwierdziła, że właścicielem praw nie jest organizacja klubów hokejowych, lecz związek. RTVS podpisała umowę z organizacją i na jej podstawie przez lata transmitowała rozgrywki. Ostatnia z nich była ważna przez 2 sezony. Kwestię praw chciano pertraktować ze związkiem, jednak ten nie zasiadł do rozmów.

RTVS miał kontrakt z organizacją klubów hokejowych z opcją transmisji przez następne 2 lata. W ramach sekcji sportowej RTVS współpracowaliśmy z nimi. Po sezonach wzywaliśmy związek do negocjacji, ale oni nie byli zainteresowani rozwiązaniem sytuacji. Absurdalne jest odwoływanie się do komercyjnej rywalizacji i porozumienia między dwiema telewizjami, kiedy nawet nie ogłoszono konkursu o prawa do zawodów. RTVS przez lata wspierała słowacki hokej, była jego partnerem. Twierdzę, że pomogła nawet w budowaniu rzeszy fanów i przyczyniła się do rozwoju sportu w kraju. W tym kontekście tym bardziej jest zaskakujące podpisanie przez związek takiego kontraktu, bez informacji dla długoletniego partneramówi Jan Żgravczak, dyrektor sekcji sportowej RTVS.

W ostatnim czasie nadawca publiczny próbował dyskutować z TV JOJ o sublicencji na transmisję ligi. Po kilkumiesięcznych negocjacjach w środę, 13 września ogłoszono ich fiasko.

Utrzymanie praw do słowackiej ekstraligi hokeja była jednym z najważniejszych celów programowych RTVS w tym roku. Kiedy się na początku roku dowiedzieliśmy, że SZLH bez jakiejkolwiek komunikacji podpisało umowę z TV JOJ, które jest posiadaczem praw, zaczęliśmy od razu negocjować. Były spotkania do końca, nawet wczoraj wymienialiśmy poglądy, dzięki którym zabezpieczylibyśmy sublicencję. Dzisiaj jednak poinformowano nas, że zarząd TV JOJ nie zaakceptował RTVS jako sublicencjobiorcy i sprzedała prawa innemu nadawcy, który nie chciał, byśmy byli bezpośrednim konkurentem. To rozczarowujące, ale będziemy dokładać wszelkich starań, by z naszych programów hokej nie zniknąłmówi dyrektor generalny RTVS, Ľuboš Machaj