Słowacka telewizja informacyjna TA3 zmieni właściciela

  • Telewizja
Autor: rafs

Słowacka Rada Radiofonii i Telewizji (RVR – Rada pre vysielanie a retransmisiu) wyraziła zgodę na zmianę właściciela słowackiej telewizji informacyjnej TA3.

Według informacji podanych na stronie rady, RVR wyraziła na to zgodę na swoim posiedzeniu w środę, 22 grudnia. Decyzję podjęto po przesłuchaniu obu stron na posiedzeniu 8 grudnia.  Rada zgodziła się na przeniesienie 100% kapitału zakładowego ze spółki słowackiej Grafobal Group na praską spółkę Blueberg Media. Jej właścicielem jest czeski biznesmen Michal Voráček, który jest właścicielem wydawnictwa Olympia oraz ma 1/3 udziałów w telewizji Praha TV.  W rozmowie z czeskim portalem „Mediarz” stwierdził, że „widzi telewizję jako szansę i to, że zakup może dać mu dużo możliwości rozwoju”. Dotychczasowym właścicielem był słowacki biznesmen Ivan Kmotrík, właściciel Grafobal Group i klubu piłkarskiego Slovan Bratislava.

fot. TA3

Historia jedynej słowackiej telewizji informacyjnej – TA3

TA3 oficjalnie rozpoczęło emisję w niedzielę, 23 września 2001 roku, choć pierwszy swój program nadała podczas zamachów na World Trade Center we wtorek, 11 września 2001 roku. Właścicielem stacji od początku było Grafobal Group, choć w latach 2004 – 2007 większościowym udziałowcem była spółka J&T.  Redaktorką naczelną od września 2020 roku jest Mirjana Hron Sikimić, a redaktorką ds. dziennikarstwa i publicystyki Zuzana Martináková. Stacja dostępna jest satelitarnie, w kablówkach, a także w telewizji naziemnej dla posiadaczy abonamentu Plustelka. Bezpłatnie stacja była dostępna do końca października 2020 roku, jednak w porozumieniu z operatorem multipleksów, spółką Towercom, telewizja przeszła do modelu płatnego dostępu.

W Polsce można ją oglądać za darmo przez Internet na stronie telewizji. Stacja jest jedyną słowacką telewizją informacyjną. Do tej pory nikt inny nie podejmował prób utworzenia alternatywnej stacji. W dniu 20. rocznicy pierwszej emisji w niedzielę, 11 września br. stacja zmieniła swoje logo oraz oprawę audiowizualną. Wtedy też kanał wydłużył emisję do 24 godzin z 19 godzin (6:00 – 1:00).