Słowacka telewizja publiczna od 20 grudnia z kanałem sportowym

rafs

20 grudnia br. RTVS, czyli słowacki nadawca publiczny rozpocznie emisję własnego kanału sportowego.

Kanał „Sport” będzie dostępny w jakości HD w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej (w Polsce słowacka telewizja jest odbierana w południowych regionach kraju). Według władz słowackich mediów publicznych, kanał nie tylko ma zapewnić dobrze przygotowane transmisje sportowe, ale również zachęcić odbiorców do ruchu i zwiększenia odporności.

Nadawca planuje nadawać kanał 24 godziny na dobę.  Start emisji w poniedziałek, 20 grudnia o godzinie 17:00. O 18:45 widzowie będą mogli zobaczyć mecz słowackiej ligi hokeja na lodzie. W następnych dniach ramówka będzie wypełniona najlepszymi transmisjami RTVS w 2021 roku (EURO 2020, igrzyska w Tokio) oraz programom poświęconym zdrowemu trybowi życia. Ramówka w ostatnim tygodniu roku zawiera transmisje z narciarstwa alpejskiego, ligi hokeja i Pucharu Spenglera w hokeju. W przerwach wydarzeń sportowych nadawca ma plany emitowania krótkiego programu informacyjnego o wydarzeniach sportowych. Słowacki nadawca planuje, by emitować rocznie 3600 godzin transmisji na żywo.

fot. RTVS

RTVS planuje transmitować w ramach kanału „Sport” Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Słowacy będą mogli również obejrzeć Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie w Finlandii. Hokej będzie obecny na antenie również w postaci meczy ligi Tipos Extraliga czy Mistrzostw Świata do lat 20. Z kolei prawa do futbolu to m.in: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze, Ligi Europy, Ligi Konferencji i Ligi Narodów. Poza tym, słowaccy widzowie zobaczą również Puchar Świata w Narciarstwie Alpejskim z Petrą Vlhovą i wyścigi kolarskie z Peterem Saganem, w tym Tour de France. Nie zabraknie także Pucharu Świata w Biathlonie.

Drugie podejście słowackiej telewizji do kanału sportowego

To nie jest pierwsze podejście słowackich mediów publicznych do posiadania własnego kanału sportowego. W latach 2008-2011 rolę kanału sportowego pełnił trzeci program telewizji publicznej – Trojka. Tam nadawano różne wydarzenia sportowe, do których Slovenska televizia posiadała prawa.  Stację uruchomiono z okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie 8 sierpnia 2008 roku. Kanał został zamknięty 30 czerwca 2011 roku ze względów finansowych. Od drugiej połowy 2011 do 2021 roku rolę kanału sportowego w głównej mierze pełniła słowacka Dvojka. W ramach tej stacji emitowano wydarzenia sportowe oraz programy poświęcone wydarzeniom w sporcie. Teraz jego rolę przejmuje nowopowstały „Sport”. Dvojka od 20 grudnia będzie emitować filmy dokumentalne oraz bajki dla dzieci.