Słowackie media publiczne liderem rankingu obiektywności. A jak jest w Polsce?

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Słowacki nadawca publiczny, stacja RTVS ma powody do optymizmu.

W piątek, 17 listopada opublikowano sondaż portalu Median.sk. Dotyczy on obiektywności dziennikarstwa na Słowacji. Respondenci najwyżej ocenili programy informacyjne RTVS (media publiczne). Pozytywnie ocenia je 25,2% respondentów.  Następne miejsca zajmują komercyjne TA3 (19,5%), TV Markiza (15,3%) i TV JOJ (13,6%).

Warto jednak zauważyć, że w tym samym badaniu 21,6% udzielających odpowiedzi na pytanie nie stwierdziło tego, kto jest najbardziej obiektywny. Badanie przeprowadzono na grupie 2038 respondentów. RTVS osiąga tak wysoki wynik czwarty rok z rzędu.

fot. Median.sk

Ocena programów informacyjnych TVP

W Polsce ocenę pracy mediów przeprowadza CBOS w swoim badaniu „Programy informacyjne – bezstronne czy stronnicze?”. W sierpniu 2023 roku najlepiej oceniono Telewizję Polsat i Polsat News. Odpowiedź są bezstronne wybrało aż 60% respondentó. Mniej, bo 26% osiąga TVN i TVN24 (tutaj 64% badanych uważa, że programy sprzyjają opozycji). Telewizja Polska, czyli TVP1, TVP2, TVP Info osiąga wynik znacznie słabszy od mediów komercyjnych. To zaledwie 14% odpowiedzi, że są bezstronne. Jednocześnie 79% uważa, że TVP sprzyja rządowi. Ten odsetek wzrósł przez ostatnie 10 lat o prawie 50 punktów procentowych.

Nie brak opinii, że od przemian ustrojowych w 1989 roku programom informacyjnym mediów publicznych zarzucane jest sprzyjanie aktualnemu rządowi, a przez to stronniczość i brak obiektywizmu. Gwałtowny wzrost negatywnej oceny publicznych mediów osiągnięto w latach 2016-2023, kiedy to Telewizją Polską i Polskim Radiem zaczęli rządzić nominaci z Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: Parabola.cz