Polskie Radio Program 1

Słuchowisko dla dzieci „Bona” w radiowej Jedynce. W obsadzie Holtz i Grabowski

mbog

Program 1 Polskiego Radia od marca nagrywa i emituje cykl słuchowisk historycznych dla najmłodszych „Dzieci bliżej historii”. W najbliższą niedzielę, 11 października radiowa Jedynka zaprezentuje premierowe słuchowisko Tomasza Kaczorowskiego „Bona”.

Jest to fantazja o polskiej królowej, która jest kojarzona głównie z tego, że przyniosła do Polski renesans w architekturze i włoszczyznę na stoły. Tymczasem żona Zygmunta Starego była jedną z nielicznych dalekowzrocznych osób, które pracowały na potęgę Królestwa Polskiego na przekór szlachcie, magnaterii i podkupionych przez Habsburgów królewskich doradców. Szczególnie dbała o interesy dynastii Jagiellonów w Europie, polskie lasy i wychowanie królewicza Zygmunta Augusta.

Bona wraz ze swoim dworem i synem udaje się do Puszczy Niepołomickiej, w której nieopodal królewskiego zamku urządza przyszłemu królowi zabawę w „leśną audiencję”. Podczas niej dwórki wchodzą w role zagranicznych dyplomatów (habsburskiego posłańca, wielkiego mistrza zakonnego i interesownego szlachcica) i sprawdzają wrażliwość Zygmunta Augusta na losy Polski i Litwy. Jak poradzi sobie siedmioletni królewicz pośród dworskich intryg i czy królowa Bona przygotuje go do bycia odpowiedzialnym władcą? Na te odpowiedzi młodzi – mam nadzieję, że nie tylko – znajdą odpowiedź w naszym słuchowisku – powiedział Tomasz Kaczorowski, autor tekstu.

W obsadzie słuchowiska znaleźli się: Paulina Holtz, Piotr Grabowski, Janusz Rafał Nowicki, Paweł Szymański, Anna Wodzyńska, Izabela Markiewicz oraz Justyna Kowalska. Za reżyserię odpowiedzialna jest Maria Marcinkiewicz-Górna, a oprawę muzyczną Maria Marcinkiewicz-Górna.

Emisja słuchowiska w radiowej Jedynce w niedzielę, 11 października po godzinie 18:00.

Dzieci bliżej historii

Od marca do grudnia na antenie Programu 1 Polskiego Radia emitowany jest cykl słuchowisk historycznych „Dzieci bliżej historii”. Projekt Polskiej Fundacji Narodowej, przygotowany we współpracy z Polskim Radiem, ma charakter edukacyjny. Powstał w celu kształtowania postaw patriotycznych najmłodszych. Obejmuje 22 słuchowiska, trwające około 20-25 minut, poświęcone najważniejszym narodowym wydarzeniom oraz biografii postaci, które odegrały istotną rolę w historii Polski.

Kto inny niż twórcy Polskiego Radia, osoby posiadające tak wielkie doświadczenie, mogą konwertować tematy trudne i kod językowy dostosowany do tych tematów w sposób zrozumiały przez dzieci. To wymaga profesjonalizmu oraz poczucia misji, wagi, nieprzypadkowości i przeanalizowania wszystkich czynników, złożenia pewnej całości, którą nazywamy słuchowiskiem. Mamy świadomość, że jest to coś niezmiernie trudnego i właśnie dlatego kooperujemy z Polskim Radiem, wiedząc, że ta kooperacja przyniesie oczekiwane rezultaty – poinformował dr Marcin Zarzecki, Prezes Polskiej Fundacji Narodowej.