„Smoleńsk. 96 wspomnień” w sprzedaży od 21 marca

  • Internet
  • Onet
Autor: mbog

Od 21 marca będzie dostępna w sprzedaży książka „Smoleńsk. 96 wspomnień”, w której ukaże się 96 reportaży, wywiadów i artykułów poświęconych ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. Pomysłodawcami publikacji są dziennikarze Portalu Onet: Janusz Schwertner, Szymon Piegza oraz Daniel Olczykowski.

Książka „Smoleńsk. 96 wspomnień” pokazuje dziewięćdziesiąt sześć ludzkich historii, które – choć zaczęły się w różnych miejscach i w różnym czasie – raz na zawsze zbiegły się w jednym miejscu i czasie. Projekt książkowy jest kontynuacją serwisu „Smoleńsk. 96 wspomnień”, który został uruchomiony przez dziennikarzy Onetu w 8. rocznicę Katastrofy.

Chcemy czcić kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej właśnie przez owe 96 historii. Jakże różnych ludzi, pochodzących z każdego możliwego typu polskiej rodziny, z każdym możliwym życiorysem, z każdego zakątka Polski – i nie tylko Polski, z każdym możliwym sposobem patrzenia na polską historię, polską politykę i Polaków – powiedział Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu

Wszystkie materiały zawierające wspomnienia, a także wywiady i reportaże opublikowane w książce zostały przygotowane i zredagowane przez dziennikarzy Onetu. Swoje wspomnienia spisali także bliscy ofiar – między innymi: Ewa Błasik (żona gen. Andrzeja Błasika) i Adam Kwiatkowski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP). Wśród materiałów można znaleźć również wspomnienie prezydenta RP Andrzeja Dudy o prezydencie Lechu Kaczyńskim.

Praca nad tym projektem szybko przestała być tylko dziennikarskim wyzwaniem. Stała się lekcją pokory, szacunku i człowieczeństwa. Jest też rodzajem hołdu dla wszystkich, którzy zginęli w drodze do Katynia. To także owoc kilkumiesięcznej pracy całej redakcji Onetu – powiedział Janusz Schwertner, jeden z autorów i pomysłodawca książki

Książka „Smoleńsk. 96 wspomnień” trafi na rynek księgarski 21 marca. Do tego czasu publikacja jest dostępna w przedsprzedaży.