Sportklub pokaże Hankook 24H Series. Pierwszy wyścig już w ten weekend

  • Telewizja
Autor: rafs

Sportklub pokaże w Polsce serię wyścigów długodystansowych Hankook 24H Series. Pierwszy wyścig zaplanowany jest na weekend 15-16 stycznia w Dubaju.

24h Series to jeden z najmłodszych cykli w rodzinie motorsportu, który jednak cieszy się coraz większą renomą i prestiżem. Światowa przygoda serii rozpoczęła się na dobrą sprawę w 2006 roku. Wtedy holenderska agencja promotorska Creventic zorganizowała inauguracyjny wyścig 24-godzinny w Dubaju. Dwa lata później do zmagań w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dołączył 12-godzinny wyścig na Węgrzech. Dzięki temu można było używać już pełnoprawnej definicji serii.

Rozwój 24H Series

W kolejnych latach do rywalizacji przyłączano następne tory, z jednych lokalizacji rezygnowano, decydując się na współpracę z innymi. Czyniono również starania, aby cykl trafił pod skrzydła FIA. Ponieważ cele udało się dopiąć w 2015 roku, sezon ten był przełomowym. Był pierwszym, w którym ściągano się z oficjalnym statusem FIA International Series, co oznaczało, że kierowcy i zespoły walczyły o punkty, a w konsekwencji o mistrzowskie tytuły. Wówczas rund w kalendarzu było już sześć, a oprócz Dubaju znalazło się w nim pięć europejskich destynacji: Mugello, Zandvoort, Paul Ricard, Barcelona i Brno.

Siedem lat później, w 2022 roku, niektóre obiekty znów pojawią się w kalendarzu. Bieżący sezon to osiem rund. Pierwsza z nich już 13-15 stycznia w Dubaju, kiedy to kierowcy rywalizować będą w 24-godzinnym wyścigu na Dubai Autodrome. Tydzień później seria będzie rywalizować na torze Yas Marina w wyścigu 6-godzinnym.

25-26 marca w Mugello zaplanowano pierwszą z europejskich rund. Podzielone zostały według klucza: najpierw trzy starty 12-godzinne, a później dwa kolejne, już na pełnym 24-godzinnym dystansie. Po rywalizacji we Włoszech kierowcy w następnych miesiącach odwiedzą kolejno: Spa-Francorchamps (22-24 kwietnia), Hockenheimring (13-15 maja), Portimao (8-10 czerwca) i Barcelonę (9-11 września).

Start w Katalonii będzie ostatnim europejskim przystankiem cyklu. Po nim nastąpi blisko dwumiesięczna przerwa, a wielki finał sezonu odbędzie się w dniach 18-20 listopada w Sebring w Stanach Zjednoczonych. To właśnie po 24-godzinnym wyścigu na Sebring International Raceway poznamy mistrzów Hankook 24h Series.

Polak w stawce

Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym sezonie w stawce kierowców walczących o triumf w Hankook 24h Series zobaczymy tylko jednego Polaka, Andrzeja Lewandowskiego, który ma za sobą wiele udanych startów w Lamborghini Super Trofeo Europe, FIA Motorsport Games czy International GT Open. Pochodzący z Płocka kierowca będzie jednym z członków grupy ARC Bratislava, która w wyścigach długodystansowych z powodzeniem radzi sobie już od ponad dwóch dekad.

W Hankook 24h Series będzie jechała ona Lamborghini Huracán GT3, a jej skład oprócz Lewandowskiego tworzyć będą jeszcze trzej Słowacy: Mat’o i Miro Konôpka oraz Zdeno Mikulasko, a także Brytyjczyk Tom Jackson. Cały sezon na żywo na antenie Sportklubu.

Transmisja z Dubai 24h w Sportklubie

Sportklub pokaże sesję kwalifikacyjną, trening oraz 24-godzinny wyścig. Kwalifikacje odbędą się w piątek, 13 stycznia o godzinie 14:40. Ostatni trening przed wyścigiem cztery godziny później. Wyścig rozpocznie się w sobotę, 14 stycznia o godzinie 12:00 – Sportklub rozpocznie jego transmisję o godzinie 15:00. Ta runda będzie dostępna również na kanale serii na YouTube.