Srebrne Usta 2017 zostały rozdane

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: adr

W czwartek, 5 kwietnia br. już po raz 22. przyznano nagrody „Srebrne Usta 2017”. Plebiscyt jest organizowany przez Program Trzeci Polskiego Radia. W tym roku zwycięzcą został były Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski za wypowiedź o San Escobar.

Słynne słowa o San Escobar padły podczas briefingu prasowego na temat spotkań z przedstawicielami państw ONZ w Nowym Jorku. Wtedy Waszczykowski powiedział:

Mamy okazję prawie do 20 spotkań odbyć z różnymi ministrami, z niektórymi, na przykład na Karaibach po raz pierwszy w historii naszej dyplomacji, na przykład z takimi krajami jak San Ecsobar albo Belize. A każdy z tych krajów to jest jeden głos w zgromadzeniu ogólnym tutaj w ONZ powiedział Witold Waszczykowski 10 stycznia 2017 roku.

Drugie miejsce zajął Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej za wypowiedź o tzw ”rządzie Pinokiów” w czasie sejmowej debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło:

Jesteście rządem Pinokiów, codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wszyscy wystrugani na jedną modłę: kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz Gepetto. On to zrobił, on was wszystkich stworzył i wystrugał” – powiedział Sławomir Neumann 7 kwietnia 2017 roku.

Trzecie miejsce otrzymał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński za słowa do Grzegorza Schetyny, które padły podczas debaty o wotum nieufności wobec Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z dnia 22 lutego 2017 roku. Nagrodę w imieniu Jarosława Kaczyńskiego odebrał Marek Suski.

Przypuszczam – nie jestem pewien, ale przypuszczam – że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno, no była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii – fałszywa świadomość powiedział Jarosław Kaczyński 22 lutego 2017 roku.

W finałowej dziesiątce znaleźli się ponadto: Bartosz Arłukowicz, Joachim Brudziński, Andrzej Duda, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Ryszard Petru i Marek Suski.

Witold Waszczykowski został laureatem plebiscytu Srebrne Usta 2017 / Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Srebrne Usta 2017 (fot. Wojciech Kusiński – Polskie Radio).

„Srebrne Usta” to plebiscyt Programu Trzeciego Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi osób z polskiej sceny politycznej. Tegoroczną galę Srebrnych Ust prowadzili w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie Beata Michniewicz (która jest jednocześnie pomysłodawczynią plebiscytu) oraz Marcin Łukawski. Na wypowiedzi 11 polityków można było głosować od 8 do 27 marca.

W poprzednich latach laureatami Srebrnych Ust byli m.in. Lech WałęsaAleksander KwaśniewskiDonald TuskJurek OwsiakEwa WachowiczWaldemar PawlakElżbieta Bieńkowska czy Ryszard Petru.