Stacje radiowe i portale Grupy ZPR Media z informacjami w języku ukraińskim

  • Radio
  • ZPR Media
Autor: mab

Od 28 lutego Radio ESKA, SuperNova, VOX FM, Eska ROCK, Radio PLUS nadają komunikaty w języku ukraińskim z najważniejszymi informacjami dla przebywających w Polsce uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Ponadto na stronach internetowych Radia ESKA i Radia PLUS publikowane są wpisy w tym języku.

Komunikaty dotyczą opcji pomocy oferowanej przez polski rząd i organizacje pozarządowe. Zawierają wskazówki dotyczące możliwości uzyskania wsparcia w zakresie transportu, zakwaterowania, pomocy psychologicznej i medycznej. Komunikowane są również adresy stron internetowych, gdzie znajdują się potrzebne informacje.

Nie znają polskiego. Nie wiedzą, jak i gdzie szukać pomocy. Liczymy na to, że nasze komunikaty w ich ojczystym języku pomogą im odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości – mówi Alina Makarczuk, dziennikarka Radia ESKA. – Dziś moja misja to pokazanie rodakom polskiego ciepła i solidarności. W czasach, kiedy w mojej pierwszej ojczyźnie trwa wojna, moja druga ojczyzna dumnie stoi na wysokości zadania i robi wszystko, co może, by ten koszmar jak najszybciej się skończył.

Do Polski od początku wojny w Ukrainie przybyło już blisko 300 tysięcy osób. Naszym celem jest dostarczenie im najważniejszych, najbardziej użytecznych w pierwszych dniach pobytu w naszym kraju informacji w ich ojczystym języku – dodaje Beata Piekarska, dyrektor Działu Informacji Grupy Radiowej.

Komunikaty po ukraińsku są emitowane na koniec wiadomości z kraju i świata na antenie wszystkich stacji oraz w serwisach lokalnych w Rzeszowie, Lublinie, Zamościu i Przemyślu.