Trzech dziennikarzy z Europy Środkowej nominowanych do nagrody #AllForJan Award

  • Internet
  • Prasa
Autor: rafs

Jury międzynarodowego konkursu #AllForJan Award wyłoniło trzech dziennikarzy, nominowanych do nagrody głównej. W tym gronie znaleźli się: Cristian A. Leonte i Andrei Popoviciu z Rumunii oraz Peter Sabo ze Słowacji. Ogłoszenie zwycięzcy tegorocznego konkursu i zdobywcy Nagrody #AllForJan odbędzie się 23 lutego podczas międzynarodowej konferencji Media For Freedom Summit.

Nagroda #AllForJan Award jest przyznawana dziennikarzom w Europie Środkowo-Wschodniej za wyjątkowe materiały dziennikarskie o dużym wpływie na społeczeństwo oraz za innowacyjne sposoby przekazywania historii opinii publicznej. Nagroda upamiętnia globalny ruch #AllForJan, który powstał po śmierci Jána Kuciaka, młodego dziennikarza śledczego ze Słowacji, zamordowanego w 2018 roku.

Nominowani dziennikarze

Cristian A. Leonte – dziennikarz rumuński. Do nagrody #AllForJan nominowano jego artykuł dla rumuńskiego serwisu Info Sud Est o Delcie Dunaju. W wyniku dziennikarskiego śledztwa ujawnił, że niezgodnie z przeznaczeniem wykorzystano setki milionów euro z funduszy europejskich na inwestycje w Deltę Dunaju. W wyniku dochodzenia redakcji, w lipcu 2021, Komisja Europejska zamroziła fundusze na co najmniej 50 projektów, wchodzących w skład wartej 1,1 mld euro inwestycji.

Andrei Popoviciu – niezależny rumuński dziennikarz, piszący o prawach człowieka, konfliktach, migracji i sprawach zagranicznych. Jego artykuły ukazywały się m.in. w The Guardian, Al Jazeera English, Libération, Der Spiegel. Nominowany artykuł ukazał się po raz pierwszy w The Guardian i jest wynikiem śledztwa dziennikarskiego na temat traktowania uchodźców i azylantów na granicach UE.

Peter Sabo – dziennikarz ze Słowacji, który dołączył do redakcji Aktuality.sk kilka miesięcy po morderstwie Jana Kuciaka, chcąc kontynuować śledztwa rozpoczęte przez młodego dziennikarza. Na liście nominowanych do nagrody #AllForJan znalazł się za sprawą artykułu z międzynarodowego dziennikarskiego śledztwa o aferze z praniem brudnych pieniędzy. Jak wykazał po dwóch latach śledztwa, ze Słowacji do Chin popłynęło 160 milionów euro. Artykuł powstał przy współpracy Investigace.cz i Centrum Śledczego Jana Kuciaka, po raz pierwszy ukazał się na słowackim portalu Aktuality.sk.

Kiedy ogłoszenie zwycięzcy?

Ogłoszenie zwycięzcy tegorocznego konkursu i Nagrody #AllForJan w wysokości 10 tys. Euro, odbędzie się 23 lutegopodczas międzynarodowej konferencji Media For Freedom Summit. Całodzienna konferencja, poświęcona współczesnym zagrożeniom dla wolnych i niezależnych mediów, odbędzie się w tym roku pod hasłem „Hakowanie mediów. Nowa granica w wojnie o demokrację”.

Goście konferencji „Media For Freedom Summit”

O roli ustawodawstwa i technologii w zapewnieniu niezależności mediów będą mówić światowe legendy dziennikarstwa śledczego. Są nimi Carl Bernstein z The Washington Post, odkrywca afery Watergate  i zdobywca Pulitzera, Carole Cadwalladr z The Guardian, odkrywczyni afery Facebook-Cambridge Analytica. Będą również Matthew Caruana Galizia i Roman Anin, zdobywcy Pulitzera za Panama Papers, Laurent Richard, zdobywca europejskiego Pulitzera za Pegasus Project.

Dodatkowo gośćmi Media For Freedom Summit będą m.in.: Mark Brzezinski, nowy ambasador USA w Polsce (pierwsze wystąpienie publiczne w nowej roli), Sophie Zhang, sygnalistka z Facebooka. Będą również Galina Timchenko, prezeska największego niezależnego portalu w Rosji Meduza, Szabolcs Panyi, węgierski dziennikarz śledczy z Direkt36, śledzony przez Pegasusa. W sumie w konferencji weźmie udział ponad 40 prelegentów z całego świata.

Zaproszenie na wydarzenie przyjęli również znani dziennikarze i wydawcy ze światowych mediów z USA, Europy i Azji: Guardian, New York Times, Financial Times, CNN, Politico, Welt, Bild. Będą także wysocy rangą przedstawiciele organizacji pozarządowych: Reuters Institute, Mass Media Defence Centre, Article 19, Coalition Against SLAPPs in Europe, Reporters Without Borders.