Trzecie miejsce Polski w półfinale Eurowizji 2023, ósme w głosowaniu widzów w finale

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Po zakończonym niedzielnej nocy finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 ujawniono wyniki głosowania widzów i jury w półfinałach i finale.

Blanka z utworem „Solo” w finale konkursu zajęła 19. miejsce. Triumfowała Szwedka Loreen z utworem „Tattoo”.

W ujawnionych wynikach głosowania w półfinale numer 2 Blanka zajęła trzecie miejsce. Zdobyła w nim 124 punkty. Dwie najwyższe noty 12-punktowe otrzymała od Litwy i Ukrainy. Polska swoje 12 punktów dała Słowenii. Trzecia pozycja to najlepszy wynik Polski w historii występów w półfinałach. Nie brak opinii fanów konkursu, że mogło to wynikać z faktu, iż czwartkowa rywalizacja była słabiej obsadzona od tej we wtorek. Czwartkowy półfinał wygrał australijski utwór „Voyager”. We wtorek najlepszy był Kaarija z Finlandii z utworem „Cha Cha Cha”.

fot. Eurovision.tv/własne
fot. Eurovision.tv

Blanka u widzów ósma w finale, 12 punktów z Polski dla Ukrainy

W finałowej rywalizacji polska propozycja zajęła ósme miejsce w głosowaniu widzów, otrzymując 81 punktów. Najwyższą notę, czyli 12 punktów Blanka otrzymała od ukraińskich widzów. Ponadto trzykrotnie otrzymała 8 punktów od widzów z Irlandii, Litwy i Wielkiej Brytanii, a także raz 7 punktów z Islandii. Polscy widzowie natomiast 12 punktów przyznali Ukrainie. Zwycięska propozycja Loreen otrzymała 7 punktów, a „Cha Cha Cha” z Finlandii 10 punktów.

fot. Eurovision.tv
fot. eurovision.tv

Eurowizja 2023 – gdzie się odbyła?

Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 2023 roku w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. W 2022 roku rywalizację wygrał ukraiński zespół Kalush Orkestra z utworem „Stefania”. Z uwagi na brak możliwości goszczenia konkursu przez trwającą wojnę, rywalizację gościła Wielka Brytania i BBC. Sam Ryder zajął drugie miejsce z utworem „Space Man”. W 2023 roku Ukrainę reprezentowała grupa Tvorchi z utworem „Heart of Steel”. Nasi sąsiedzi zajęli 8. miejsce. Wielką Brytanię natomiast Mae Muller z „I Wrote a Song”. Zajęła 25. miejsce. Wyłącznym nadawcą konkursu w Polsce jest Telewizja Polska. Rywalizację komentowali Aleksander Sikora i Marek Sierocki.