TVN Turbo pokaże film dokumentalny „Fukushima – Wstęp wzbroniony”

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mbog

Osiem lat po awarii elektrowni atomowej Fukushima, ekipa TVN Turbo odwiedziła zakazaną strefę. 10 listopada stacja pokaże relację z wyprawy.

11 marca 2011 roku, po trzęsieniu ziemi u wybrzeży Japonii, fala tsunami zalała część wyspy Honsiu. Niszczycielska siła wody uszkodziła wówczas elektrownię atomową Fukushima Nr 1 i jej reaktory, powodując jedną z największych katastrof w XXI wieku. Ta seria zdarzeń na zawsze odmieniła losy setek tysięcy osób zamieszkujących tereny prefektury Fukushima. Film dokumentalny „Fukushima – Wstęp wzbroniony” opisuje sekunda po sekundzie tamte wydarzenia.

Widzowie TVN Turbo zobaczą, jak aktualnie wyglądają okolice elektrowni atomowej. W podróż do Japonii wyruszył Jacek Podemski – dziennikarz, eksplorator i prowadzący serię „Wstęp wzbroniony”. Twórcy filmu dokumentalnego weszli do zakazanych, silnie strzeżonych stref, w których radiacja jest wciąż na wysokim poziomie. Ponadto stanęli przy uszkodzonych po eksplozjach reaktorach Elektrowni Fukushima Dai – Ichi.

Najbardziej uderzyło mnie, że w Fukushimie czas zatrzymał się osiem lat temu. Wszystkie domy czy sklepy są nadal wyposażone, nikt w nich nie sprząta, nie zabiera rzeczy. Na parkingach stoją samochody. Tak jakby wszyscy ludzie nagle zniknęli. Tam gdzie jest to możliwe mieszkańcy próbują odbudować swoje domy i społeczności, ale cały czas pozostaje w nich strach, wracać chcą tylko starsi. Mam też poczucie, że to właśnie w tym miejscu czuć ogromną potęgę energii atomowej, nad którą ludzie, zwłaszcza w obliczu takiej tragedii nadal nie potrafią do końca zapanować. Japonia i Japończycy cały czas odczuwają skutki tej katastrofy. Pozostają problemy co zrobić ze skażoną ziemią, wodą. Choć w jakimś stopniu powoli wraca normalność, to jeszcze kilka pokoleń mieszkańców tej prefektury będzie się zmagać z tym, co wydarzyło się w marcu 2011 roku – powiedział Jacek Podemski.

Premierowa emisja filmu dokumentalnego „Fukushima – Wstęp wzbroniony” odbędzie się 10 listopada, w niedzielę o godzinie 22:00 w TVN Turbo. Powtórkę filmu będzie można obejrzeć dzień później o godzinie 16:30.