Anna Seremak

TVN24 z holenderską koncesją. „Wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać”

mbog

Zarząd TVN S.A. wydał oświadczenie w związku z brakiem odnowienia koncesji dla kanału TVN24. Nadawca poinformował, że w lipcu został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji.

26 września 2021 roku wygaśnie dotychczasowa polska koncesja TVN24 na nadawanie satelitarne programu. Nadawca w lutym 2020 roku złożył wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie licencji na kolejny okres. Jednak do dzisiaj organ nie podjął decyzji w tej sprawie.

Najważniejszą misją TVN24 jest zapewnienie widzom stałego dostępu do niezależnych, opartych na faktach i sprawdzonych informacji. Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność – informuje nadawca w oświadczeniu. – Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie.

Kanały satelitarne, kablowe, a także w wybranych sytuacjach również naziemne mogą być dostępne w Polsce na podstawie koncesji wydanej w kraju EWG. Na czeskich licencjach nadają m.in. kanały ViacomCBS i HBO, a na holenderskich wybrane stacje TVN Grupa Discovery.

„Lex TVN” w Senacie

7 lipca do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, określany potocznie „Lex TVN”. W przypadku wprowadzenia nowych przepisów, o koncesję ubiegać się będą mogli nadawcy, w których m.in. bezpośredni lub pośredni udział osób bądź spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie przekracza 49%. Zmiany w przepisach dotkną między innymi kanałów TVN Grupa Discovery działających na podstawie polskich koncesji, np. TVN, TVN7 i Metro.

Chcemy też z całą stanowczością podkreślić, że uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii w żaden sposób nie rozwiązuje problemu z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną. Ponownie apelujemy do władz o odrzucenie tej szkodliwej nowelizacji – poinformował Zarząd TVN S.A. w oświadczeniu.

Podczas posiedzenia 11 sierpnia ustawa została przyjęta przez niższą izbę Parlamentu. Za przyjęciem było 228 głosów, 216 przeciw, a 10 posłów się wstrzymało. Dokument jest teraz procedowany w Senacie.