TVP Kultura pokaże premierowo film „Generał Della Rovere”

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

16 lipca, we wtorek o godzinie 22:15 TVP Kultura zaprezentuje premierowo film Roberta Rosselliniego „Generał Della Rovere”. Nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1959 roku obraz, telewizja pokaże w wieczornym paśmie „Żelazna Klasyka”.

Akcja filmu rozgrywa się w Genui w czasie II wojny światowej. Po kapitulacji Włoch, w 1943 roku, północna część kraju zostaje zajęta przez wojska niemieckie i rośnie aktywność podziemnych ugrupowań. Giovanni Bertone (Vittorio de Sica) korzysta z okazji do zarobienia pieniędzy i rodzinom aresztowanych partyzantów obiecuje, za stosowną opłatą, uwolnienie ich bliskich. W tym celu miał wykorzystywać swoje domniemane wpływowe znajomości.

Kiedy zostaje zdemaskowany, trafia w ręce gestapo. Aby uniknąć kary, podejmuje współpracę z Niemcami i posługując się nazwiskiem Della Rovere – jednego z generałów niepodległościowego rządu – zostaje zamknięty w celi więźniów politycznych. Udając postać generała, ma zdobyć zaufanie więźniów i wskazać przebywającego wśród nich przywódcę ruchu oporu.

Film wyreżyserował Włoch Roberto Rossellini (1906-1977). Do jego najbardziej znanych filmów należą: „Rzym, miasto otwarte” (1944), „Paisa” (1946), „Niemcy – rok zerowy” (1948), „Stromboli, ziemia Bogów” (1951) i „Podróż do Włoch” (1953).

Film „Generał Della Rovere” będzie można obejrzeć we wtorek, 16 lipca o godzinie 22:15 w TVP Kultura.