TVP pokaże spektakl Teatru Telewizji o Janie Pawle II

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

Z okazji Roku Świętego Jana Pawła II, Teatr Telewizji pokaże spektakl „Powołanie”. Opowiada on o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa.

Historia rozpoczyna się w Krakowie, do którego 18-letni Karol przybywa z Wadowic, aby podjąć studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a kończy w momencie przyjmowania święceń kapłańskich z rąk kardynała Adama Sapiehy. Obejmuje czas II wojny światowej, kiedy to dokonuje się duchowe dojrzewanie przyszłego Papieża.

Karol poświęca się niezwykłym lekturom, uczęszcza na tajne komplety. Na swoje drodze spotyka Jana Tyranowskiego, który staje się dla Karola Wojtyły mentorem, wprowadza w rozważania dotyczące mistyki oraz namawia do pracy duchowej nad sobą. Wojtyła podejmuje życiową decyzję: opuszcza zespół teatralny Mieczysława Kotlarczyka i wstępuje do seminarium duchownego.

W Karola Wojtyłę wcieli się Józef Pawłowski. W obsadzie znaleźli się również: Adrianna Chlebicka, Adam Woronowicz, Przemysław Stippa, Piotr Głowacki, Aldona Struzik, Andrzej Róg i Zygmunt Józefczak. Scenarzystą i reżyserem „Powołania” jest Paweł Woldan. Zrealizował osiemdziesiąt filmów dokumentalnych, poświęconych głównie polskim pisarzom i duchownym katolickim.

Spektakl „Powołanie” będzie można obejrzeć w poniedziałek, 18 maja o godzinie 21:00 w TVP 1.