TVP przejmuje od Polsatu piłkarski Puchar Polski, Superpuchar Polski i 1. ligę.

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Telewizja Polska pozyskała nowe prawa sportowe. Nadawca publiczny pozyskał prawa do rozgrywek Fortuna 1. Ligi, 2. Ligi, Fortuna Pucharu Polski i Superpucharu Polski w piłce nożnej mężczyzn, Orlen Ekstraligi i finał Orlen Pucharu Polski w piłce nożnej kobiet.

 TVP zyskała również transmisje meczów reprezentacji Polski kobiet, męskich reprezentacji młodzieżowych i reprezentacji w futsalu. Prawa potrwają przez trzy sezony w latach 2024-2027. Widzowie Telewizji Polskiej zobaczą co najmniej 99 meczów Fortuna Pucharu Polski na szczeblu centralnym (w tym wszystkie mecze od fazy 1/8 finału rozgrywek), a także blisko 1500 wybranych meczów Fortuna 1. Ligi i 2. Ligi oraz Superpuchar Polski. Nadawca publiczny wyemituje ponad 1700 spotkań przez cały okres trwania umowy. Transmisje dostępne także za darmo w internecie.

„Dzięki tej umowie możemy być bliżej siebie”

Nadawca poinformował o tym na specjalnej konferencji prasowej. Prawa są na wyłączność, tak więc logotypy publicznego nadawcy będą eksponowane m.in.: w materiałach reklamowych, na stronach internetowych, obiektach sportowych i biletach. Posiadaczem praw do 1. ligi i Pucharu Polski od sezonu 2015/2016 była Telewizja Polsat. Przejęła ona prawa od Orange Sport.

Piłka nożna jest ukochanym sportem Polaków. Utożsamiamy się z naszymi drużynami i niezależnie od tego, w jakiej grają lidze, są dla nas najlepsze na świecie. Ambicją telewizji publicznej jest dać w kanale bezpłatnym dostęp do jak największej liczby polskich rozgrywek. Cała Polska będzie mogła zobaczyć swoje drużyny tylko w Telewizji Polskiej. TVP jest razem z kibicami każdej polskiej drużyny. Od wielkiej metropolii po najmniejszą miejscowość. Dzięki tej umowie możemy być bliżej siebiepowiedział Mateusz Matyszkowicz, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

Misją Polskiego Związku Piłki Nożnej jest popularyzacja futbolu w naszym kraju. Dzięki umowie z Telewizją Polską rozgrywki zarówno męskie, kobiece, jak i młodzieżowe trafią do szerokiego grona odbiorców. Cieszymy się bardzo, że współpraca z tak wielkim podmiotem, jakim jest Telewizja Polska, będzie trwała przez trzy sezony. Publiczny nadawca, docierający niemal do każdego domu w naszym kraju, jest gwarantem tego, że rywalizacja na polskich boiskach będzie coraz chętniej oglądana. Mamy również nadzieję, że to przełoży się na frekwencję na piłkarskich stadionach na różnych szczeblach rozgrywkach powiedział Cezary Kulesza, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

fot. materiały TVP

Koniec blokady na mecze nienadawane w telewizji

Nowa umowa stwarza także możliwość wyprodukowania i transmisji przez kluby lub PZPN wybranych, niezagospodarowanych transmisyjnie meczów oraz ich udostępnienia (za zgodą TVP), m.in. nadawcom lokalnym. Telewizja Polsat nie pozwala na to w obecnym kontrakcie, stąd doszło do absurdalnych sytuacji w tej edycji Pucharu Polski. Kluby przez brak transmisji musiały omijać blokadę telewizji na emisję fragmentów meczu, np. rysując akcje bramkowe.