TVP, TVN i Polsat szukają alternatyw dla usług Emitela

  • Telewizja
  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
  • TVP
Autor: mbog

Telewizja Polska, TVN oraz Telewizja Polsat podpisały list intencyjny w celu zbudowania alternatywy w obszarze emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie dominującym usługodawcą w tej dziedzinie jest firma Emitel.

Nadawcy chcą podjąć działania zmierzające do stworzenia konkurencyjnej oferty, która umożliwi obniżenie kosztów nadawania. Alternatywne rozwiązanie ma umożliwić możliwie największą jakość i zasięg programów nadawanych w naziemnej telewizji cyfrowej. Spółki deklarują, że otrzymały propozycje od innych nadawców, którzy chcieliby dołączyć do tej inicjatywy.

Obecnie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej nadawane są 4 ogólnopolskie multipleksy (MUX 1, MUX 2, MUX 3, MUX 8) oraz multipleks telewizji mobilnej (MUX 4). Ich operatorem technicznym jest firma Emitel. Dodatkowo na terenie Polski można odbierać kilka multipleksów lokalnych, których część nadajników należy do innych mniejszych operatorów, m.in. BCAST.

Emitel jest wiodącym operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Firma posiada ponad 60-letnie doświadczenie w obszarze komunikacji bezprzewodowej. Od 2013 roku właścicielem spółki Emitel jest amerykański fundusz Alinda Capital Partners, który jest jedną z największych na świecie firm inwestujących w przedsięwzięcia związane z infrastrukturą.