TVP z nowym formatem głosowania w krajowych eliminacjach do Eurowizji

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

W sobotę, 19 lutego odbędzie się koncert „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!”,  podczas którego zostanie wybrany reprezentant Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie. Telewizja Polska wprowadzi nowy format głosowania.

Telewizja Polska w piątek, 18 lutego opublikowała na swojej stronie „ANEKS NR 1 do Regulaminu Krajowych Eliminacji do 66. Konkursu Piosenki Eurowizji 2022”. Znajduje się tam regulamin koncertu finałowego krajowych preselekcji. W finale krajowym weźmie udział 10 wykonawców. Głosowanie będzie mieć dwa etapy. W pierwszym po zakończeniu ostatniego występu prowadzący koncert otworzą linie SMS na ok. 10 minut. Wtedy będzie można wysłać SMSy pod numer 7350 o treści od 1 do 10.

Jury będzie głosowało na artystów, mając pulę 100 pkt do dyspozycji. Jednocześnie nie będą mogli wstrzymać się od głosowania. Po dodaniu do siebie głosy przelicza się na procenty. Wynikiem pierwszego etapu będzie w proporcji 50/50 wynik głosowania jury i widzów. Prowadzący ogłoszą miejsca od 10. do 7. i ich wyniki. Nie przedstawią jednak wyników miejsc 1-3.  W przypadku remisu liczy się wartość głosowania jury.

Drugi etap finału – jak będzie wyglądał?

Czołowa trójka raz jeszcze wykona swój utwór preselekcyjny, a potem widzowie i jury jeszcze raz zagłosują. Dotychczas zdobyte punkty zostaną wyzerowane. Linie SMS będą uruchomione na kolejne 5 minut. Jury będzie miało pulę kolejnych 100 pkt do rozdysponowania z taką samą zasadą co do zakazu wstrzymywania się od głosu i przeliczania punktów na procenty. Notą końcową będzie wynik procentowy w proporcji 50/50 głosów jury i widzów. W tym etapie, tak jak w pierwszym, również w przypadku remisu decydujące będą punkty od jury. Potem prowadzący ogłoszą kto będzie reprezentował Polskę w Turynie w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji.

Festiwal w San Remo – format głosowania

We Włoszech Festiwal Muzyki Włoskiej w San Remo pełni funkcję „krajowych eliminacji” do Konkursu Piosenki Eurowizji. Tam format głosowania zmienia się w ciągu 5 wieczorów. W pierwszych dwóch głosy między połowy uczestników rozdziela jury złożone z dziennikarzy. Trzeci wieczór to dołączenie wyników z poprzednich wieczorów do głosowania widzów oraz „jury demoskopicznego” (1000 fanów głosujących z domu przez system wprowadzony przez IPSOS), które wchodzą do gry. W czwartym metoda się nie zmienia.

W finałowym wieczorze pierwsza część koncertu to głosowanie widzów. Łączone są wyniki z poprzednich wieczorów z tym ostatnim. Trzy najlepsze utwory z niego awansują do „superfinału”, w którym głosy są zerowane. W nim widzowie, jury oraz jury demoskopiczne głosują raz jeszcze. Na całkowity wynik składa się wynik głosowania jury oraz jury demoskopicznego mające proporcję 33%, a głosowanie widzów 34%.

W 2022 roku festiwal wygrał duet Mahmood i Blanco z utworem „Brividi”. Wspomniany duet we wszystkich głosowaniach zajął pierwsze miejsce. U widzów otrzymali 54,26% głosów, co w połączeniu ze wszystkimi wynikami dało 51,77%.