TVP zmienia format Krajowych Eliminacji? Będzie koncert z głosowaniem widzów?

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Telewizja Polska zmienia tryb wyboru reprezentanta Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji 2022 w Turynie. Pierwotnie miało tego dokonać jury, ale według nieoficjalnych informacji decydujący głos będą mieli również widzowie.

O prawdopodobnych zmianach w wyborze reprezentanta Polski poinformował „Dziennik Eurowizyjny” w czwartek, 13 stycznia. Serwis powołuje się na doniesienia „Jastrząb Post” i „Eski”, oraz na własne źródłą. Według nich, TVP ma zorganizować narodowy finał 18 lub 19 lutego. W nim ma wziąć udział 10 kandydatów, którzy zostali wybrani wewnętrznie. Uczestnicy otrzymali już potwierdzenie organizacji finału od Telewizji Polskiej. Wśród nich są Krystian Ochman, Daria czy Anna Byrcyn. Trudność polega na wewnętrznym wyborze reprezentanta. Według informacji Jastrząb Post, wybór będzie składał się z głosowania jury oraz z głosowania widzów.

Aktualizacja 14.01: Telewizja Polska w programie „Pytanie na Śniadanie ogłosiła 10 uczestników narodowego finału, który odbędzie się w sobotę, 19 lutego. Wśród nich są Krystian Ochman, Daria, Anna Byrcyn, Kuba Szmajkowski czy Lidia Kopania.

Poprzednie wybory reprezentantów Polski

Telewizja Polska w ostatnich latach wiele razy zmieniała sposób wyboru reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Ostatnie „Krajowe Eliminacje” w formule jednego koncertu odbyły się w 2018 roku. Zwycięzcą okazał się Gromee & Lukas Meijer z utworem „Light Me Up”. Duet nie awansował do finału konkursu w Lizbonie.

W 2019 roku TVP wybrało wewnętrznie reprezentantów. Był nimi kobiecy zespół Tulia z utworem „Pali się”. Utwór zajął 11. miejsce w półfinale i nie awansował do finału w Tel Awiwie. W 2020 roku TVP zorganizowała Krajowe Eliminacje w programie „Szansa na Sukces”. Program wygrała Alicja Szemplińska z utworem „Empires”, jednak przez odwołanie konkursu nie wystąpiła z nim w Rotterdamie. Rok później TVP nie organizowała Krajowych Eliminacji. Telewizja wewnętrznie wybrała Rafała Brzozowskiego z utworem „The Ride”. Brzozowski nie awansował do finału konkursu w Rotterdamie.