TVP1 pokaże film o Stanisławie Marusarzu.

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

W niedzielę, 16 stycznia o godzinie 18:20 będzie w TVP1 premiera filmu o Stanisławie Marusarzu. Film nosi tytuł „Marusarz – Tatrzański Orzeł”. W roli głównej wystąpi Mateusz Janicki.

Skok Marusarza w garniturze podczas Turnieju Czterech Skoczni ’66 stał się pretekstem do opowiedzenia jego losów, a także historii jego siostry Heleny – utalentowanej narciarki, uczestniczki Ruchu Oporu, zamordowanej przez nazistów w 1941 r. Rolę Stanisława Marusarza „Dziadka” zagrał Mateusz Janicki. W postać żony Marusarza wcieliła się Olga Szostak, a jego siostrę zagrała Marta Maria Wiśniewska. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Beata Schimscheiner, Robert Czebotar, Maciej Mikołajczyk, Krzysztof Szczepaniak, Paweł Okraska oraz Mateusz Bożek (młody Stanisław) i Janka Cholewa (młoda Helena – siostra).

Kim jest Stanisław Marusarz?

Stanisław Marusarz, znany polski skoczek, m.in.: wicemistrz świata z 1938 r. w Lahti, czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata, a także podporucznik Armii Krajowej, kurier tatrzański. Od pierwszych okupacyjnych miesięcy działał w konspiracji jako kurier Państwa Podziemnego na Węgry. W 1940 r. wyskoczył z drugiego piętra i uciekł z więzienia gestapo w Krakowie. Po wojnie był jednym z najdłużej czynnie uprawiających skoki narciarskie sportowców na świecie. Marusarz został honorowym gościem Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1965-66. Na słynnej Olympiaschanze stanął, mając 53 lata. Do legendy przeszedł jego skok w garniturze i pod krawatem.

Zdjęcia do nowej produkcji TVP realizowane były m.in. w: Łęczycy, Warszawie, Zakopanem i Chochołowie. Reżyserem filmu jest Marek Bukowski, a producentem Telewizja Polska.