Ukraiński odpowiednik KRRiT docenia Polskie Radio dla Ukrainy

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: rafs

Przewodnicząca odpowiednika Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii w Ukrainie, Olha Herasymiuk podziękowała za działania Polskiemu Radiu dla Ukrainy.

Publiczny nadawca uruchomił Polskie Radio dla Ukrainy, a od początku agresji Rosji na naszego sąsiada nadaje także serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce. Olha Herasymiuk podkreśliła, że „to bardzo ważne działania”

Nie wiem, czy ktokolwiek w Europie zrobił tyle, co wy. Dzięki wam miliony naszych obywateli, którzy znaleźli tu schronienie, słyszą swój język i czują waszą przyjaźń. Szczególnie ważne jest to, że ukraińskie dzieci mogą słuchać ukraińskich bajek i audycji w swoim języku. Staracie się utrzymać ich ukraińską tożsamość podczas ich pobytu w Polsce, co jest bardzo cenne. Robicie dla nas dużo dobrego, za co szczególnie dziękujemy Polskiemu Radiu – mówiła Olha Herasymiuk.

13 lipca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała Memorandum o współpracy w dziedzinie regulacji działalności nadawczej z Krajową Radą Telewizji i Radiofonii Ukrainy. Dokument definiuje zakres współpracy między organami regulacyjnymi Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy w zakresie rynku mediów i zachowania bezpieczeństwa informacyjnego obydwu krajów. Jego celem jest również pogłębianie wzajemnych więzi kulturalnych oraz umacnianie przyjaznych stosunków między naszymi krajami.

Informacje w Polskim Radiu Kierowców i Polskim Radiu 24

Wiadomości w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Portal PolskieRadio24.pl uruchomił streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Polskie Radio udostępniło także w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. To dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy, mogą słuchać programu radiowego w swoim języku. Z kolei dzięki pomocy Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie do sierocińca dla dzieci „Wułyk” w mieście Równe trafił generator elektryczny.

Czym jest Polskie Radio dla Ukrainy?

Polskie Radio dla Ukrainy to rozgłośnia informacyjno-publicystyczno-muzyczna skierowana do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stałe mieszkających w Polsce. Obecnie program jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na dwóch częstotliwościach  – w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie – na częstotliwości 93,3 MHz. Programu można także słuchać za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl, w aplikacji na urządzenia mobilne „Polskie Radio” – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Integralną częścią ramówki stacji są autorskie audycje dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy w języku ukraińskim – można ich słuchać w godz. 15.00-21.00. 17 lipca stacja wydłuży ten blok – będzie nadawany od godz. 13.00.