Polskie Radio retransmituje ukraińska stację radiową na DAB+

mtom

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło retransmisję ukraińskiej stacji publicznej poprzez nadajniki DAB+.

Українське Rадіо można odbierać za pomocą cyfrowego odbiornika radiowego obsługującego technologię Digital Audio Broadcasting+ (DAB+). Obecnie nadajniki zlokalizowane są przede wszystkim w aglomeracjach miejskich i wzdłuż głównych tras komunikacyjnych, a ich sygnał dociera do blisko 70% ludności na terytorium Polski. Nadajnik cyfrowy Polskiego Radia w Przemyślu obejmuje część terytorium Ukrainy i ma w swoim zasięgu przejścia graniczne w Medyce, Korczowej i Przemyślu.

To kolejny przejaw naszej solidarności z narodem ukraińskim w tej dramatycznej sytuacji. Udostępniając częstotliwość chcemy docierać do jak największej rzeszy obywateli Ukrainy, którzy potrzebują informacji w swoim ojczystym języku – mówi Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia. – Ważne jest to, że w tej sytuacji także inne media, w tym stacje radiowe, wychodzą z różnymi inicjatywami skierowanymi do naszych ukraińskich sąsiadów. To wyraz solidarności z nimi, a nie wyścig konkurencyjny – dodaje.

Kilka dni wcześniej publiczny nadawca udostępnił na platformie moje.polskieradio.pl sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. To dodatkowa możliwość, dzięki której obywatele Ukrainy – przebywający w Polsce – mogą słuchać programu radiowego w swoim języku.

Działania Polskiego Radia podczas inwazji Rosji na Ukrainę

Radiowa Jedynka po ataku na Ukrainę rozpoczęła emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Serwisy te przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Przekaz jest nadawany z nadajnika fal długich (225kHz). Program 1 Polskiego Radia obejmuje swoim zasięgiem większość terytorium Ukrainy.

Możliwość odbioru radiowej Jedynki jest niezależna od sieci telekomunikacyjnych na Ukrainie oraz w razie braku dostępu do Internetu, może stanowić jedno z nielicznych źródeł prawdziwych i obiektywnych informacji dla ludności ukraińskiej na terenach objętych działaniami wojennymi. Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF – dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach: Donieckiem i Ługańskim.