Urodziny Radia Nowy Świat. Wieczorem koncert „Szansa na szympansa”

  • Radio
Autor: mbog

10 lipca Radio Nowy Świat obchodzi swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji rozgłośnia przygotowała rocznicowe podsumowanie i specjalne audycje. W siedzibie radia odbędzie się również urodzinowy koncert, który poprowadzi Wojciech Mann.

10 lipca 2020 wystartowała internetowa rozgłośnia – Radio Nowy Świat. Stacja została stworzona w dużej mierze przez byłych pracowników radiowej Trójki. Pozyskała finanse na rozpoczęcie działalności ze zbiórki społecznej. Ponadto co miesiąc ponad 30 tysięcy patronek i patronów udziela comiesięcznego wsparcia na kwotę ponad 600 tysięcy złotych. Aktualnie prawie 100-osobowy zespół antenowy przygotowuje 74 audycji każdego tygodnia.

Ważne jest to, że tworzymy radio razem. Przez rok działalności i przede wszystkim dzięki stałemu wsparciu licznych patronów Radia Nowy Świat mogliśmy przeprowadzić tak wiele inwestycji, dzięki którym na co dzień się słyszymy. W pełni zaadaptowaliśmy budynek, w którym pracujemy, zbudowaliśmy całe zaplecze techniczne do nadawania, stworzyliśmy niesamowity, kilkudziesięcioosobowy zespół antenowy. Działamy, gramy i będziemy grać, zachowując pion i poziom – mówi Magda Jethon, redaktor naczelna Radia Nowy Świat.

Urodzinowy weekend

Obchody urodzinowe rozpoczną się już w piątek, 9 lipca o godzinie 6;00, w audycji Wojciecha Manna „Poranna Manna”. Cały dzień na antenie będą pojawiać się też specjalne urodzinowe akcenty, między innymi życzenia od słuchaczy z całego świata i autorów polskiej kultury. O godzinie 16:00 stacja nada wyjazdową audycję, która zostanie zrealizowana z udziałem Patronów i słuchaczy. Poprowadzi ją Michał Porycki, a jego gośćmi będą dziennikarze radia.

W sobotę, 10 lipca o godzinie 10:00 zaplanowano specjalne, trzygodzinne wydanie „Koncertu Życzeń”. Prowadzącymi będą Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk i Wojciech Malajkat. O godzinie 18:00 w audycji „To jest Radio Nowy Świat” Magda Jethon i Maria Zamachowska przedstawią historię radia. Punktem kulminacyjnym soboty będzie „Szansa na szympansa”.

Format tego koncertu ma przypominać program „Szansa na sukces”, który dawniej prowadził Wojciech Mann. Tak będzie i tym razem. Redaktor naczelna zastrzega jednak, że nie chodzi o rozstrzyganie konkursu, a o zwrócenie uwagi na los zwierząt – tytuł nie jest przypadkowy. To konkretne zwierzę ma na imię Szymon i jest najstarszym szympansem w warszawskim Zoo. Jaką rolę Szymon odegra w życiu naszego radia dowiemy się podczas audycji – można przeczytać w komunikacie prasowym.

Podczas koncertu wystąpią młodzi dziennikarze Radia Nowy Świat. W jury oceniającym ich występy zasiądą Ania Rusowicz, Lena Piękniewska, Zofia Nowakowska, Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau, i Piotr Bukartyk. Wydarzenie będzie transmitowane od godziny 19:00.

Stacja przygotowała również specjalną piosenkę „Tango Nowy Świat”. Tekst napisał Michał Rusinek, muzykę Łukasz Borowiecki, a głosów użyczyli Monika Borzym, Kuba Badach, Wojciech Waglewski i Zbigniew Zamachowski. Powstał również klip. Planowana premiera piosenki to 9 lipca, a premiera klipu – 10 lipca.

Logo Radio Nowy Świat

Radio Nowy Świat

Radio tworzone przez spółkę "Ratujmy Trójkę", w skład której wchodzą byli dziennikarze i wieloletni współpracownicy Programu 3 Polskiego Radia oraz słuchacze. W ramówce Radia Nowy Świat znajdują się audycje prowadzone między innymi przez Wojciecha Manna, Piotra Bukartyka i Macieja Orłosia. Finansowanie stacji odbywa się poprzez crowdfunding.