Utwór „Małgośka” Maryli Rodowicz wybrany „Piosenką 95-lecia Polskiego Radia”

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

Piosenka Maryli Rodowicz – „Małgośka” została wybrana „Przebojem 95-lecia Polskiego Radia”. Plebiscyt został zorganizowany w związku z urodzinami rozgłośni.

1 lutego Polskie Radio świętuje swoje 95. urodziny. Z tej okazji słuchacze Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki mogli wybierać swoje ulubione przeboje. Lista piosenek, na które można było głosować, została przygotowana przez dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia. Utwory te stanowiły sentymentalną podróż od czasów międzywojnia do współczesności.

Dla nas, dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia było to zadanie niezwykle trudne, ale jako wyzwanie – artystycznie fascynujące – powiedział Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki. – Podjęliśmy próbę opowiedzenia 95 lat Polskiego Radia za pomocą ścieżki dźwiękowej, czyli piosenek. Dlatego znalazły się tu utwory od wspaniałego muzycznie okresu międzywojennego, poprzez trudne lata wojny i odbudowy, niezwykle kreatywne lata 60., rockowe uderzenie następnych dwóch dekad, aż po współczesny fenomen Dawida Podsiadły, Taco Hemingwaya i ich rówieśników. Ogromna popularność plebiscytu jest dowodem na to, że zabawa ta spodobała się naszym słuchaczom.

Zwycięski utwór – napisany przez Agnieszkę Osiecką i Katarzynę Gaertner – od początku plebiscytu aż do jego zakończenia utrzymywał się na pierwszym miejscu. Słuchacze Polskiego Radia zdecydowali również, że drugim największym przebojem 95-lecia jest „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Na trzecim miejscu uplasowała się piosenka Budki Suflera – „Cień Wielkiej Góry”.

Utwory, które zebrały największą liczbę głosów, zostaną na nowo zaaranżowane przez muzyków Adama Sztabę i Krzysztofa Herdzina, a także zaśpiewane przez polskich wokalistów. Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje niebawem wydać dwupłytowy album z piosenkami w wersjach oryginalnych oraz w nowych aranżacjach.