Viaplay z prawami do serii DTM

  • Internet
  • Viaplay
Autor: rafs

Platforma streamingowa Viaplay pokaże w sezonach 2022-2023 serię wyścigową Deutsche Tourenwagen Masters.

O tym, że będą pokazywać serię w swoim streamingu ogłoszono w czwartek, 28 kwietnia na Twitterze. Platforma pokaże wszystkie 16 sesji kwalifikacyjnych i wyścigów w sezonie 2022 z polskim komentarzem. Piątkowe treningi będą dostępne za darmo na YouTube serii. Viaplay najpewniej posiada prawa także na sezon 2023, bo taką umowę w 2021 roku podpisało NENT z promotorem serii. Wstępnie była zawarta na kraje bałtyckie i nordyckie. Wyścigi będzie komentował, tak jak to było w 2021 roku w Eleven Sports Michał Fiałkowski (m.in. były komentator MotoGP w Sportklubie i Polsacie Sport). Sezon 2022 rozpoczyna się w sobotę, 30 kwietnia na torze Portimao. Następne rundy odbędą się na torach Lausitzring, Imola, Norisring, Nurburgring, Spa, Red Bull Ring i finałowe wyścigi na torze Hockenheimring w weekend 8-9 października.

Co to DTM?

DTM to seria wyścigowa aut o specyfikacji GT3. To będzie drugi sezon z tymi zasadami, do 2020 roku w DTM jeździły auta turystyczne Class One. Ze względu na wycofanie się Audi, seria musiała porzucić ten format samochodów. W 2022 roku wystąpi najpewniej 29 kierowców w autach mark takich jak Audi, BMW, Porsche, Lamborghini, Mercedes czy Ferrari. Tytułu będzie bronił Maximilian Goetz, który wygrał ostatni wyścig sezonu 2021 na torze Norisring, a tego potrzebował wobec kolizji w pierwszym zakręcie wyścigu Kelvina van der Linde i Liama Lawsona.

DTM w polskiej telewizji

Podejść do nadawania DTM w Polsce było kilka. Podsumowania sezonów z lat 2000-2005 można było oglądać na nieistniejącym już kanale ESPN Classic. W 2012 roku prawa do serii posiadało Tele5, nadawano kwalifikacje i wyścigi. W 2019 roku ostatnie wyścigi sezonu nadano na antenie Sportklubu. Jednocześnie przez wiele lat widzowie z Polski mogli oglądać wyścigi za darmo, bez geoblokady na kanale YouTube serii. W latach 2020-2021 DTM pokazywano w kanałach Eleven Sports z komentarzem Marcina Grzywacza i Mikołaja Sokoła oraz Marcina Grzywacza i Michała Fiałkowskiego. Dodatkowo w 2020 roku ze względu na starty w serii Roberta Kubicy, sobotnie wyścigi pokazywano także w Super Polsacie.