Viaplay z prawami do transmisji mistrzostw świata w piłce ręcznej do 2031 roku

  • Internet
  • Serwisy wideo
  • Viaplay
Autor: rafs

Platforma streamingowa Viaplay nabyła prawa do pokazywania rozgrywek IHF.

Umowa będzie obowiązywać od 2023 roku, czyli od mistrzostw świata w Polsce i Szwecji. Jej koniec będzie w 2031 roku. Prawa obejmują 10 krajów – państwa bałtyckie Litwa, Łotwa i Estonia, a także Dania, Finlandia, Holandia, Norwegia, Polska, Szwecja i Wielka Brytania. Viaplay będzie pokazywać mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn w piłce ręcznej, a także klubowe mistrzostwa świata, MŚ w piłce ręcznej plażowej czy światowy Tour w tej dyscyplinie. W ramach praw są również imprezy juniorskie.

Według komunikatu, Viaplay ma pokazać znaczną liczbę spotkań z lokalnym komentarzem, w tym spotkania drużyn państw, które obejmuje rynek platformy. Na ten moment nie wiadomo, czy Viaplay udzieli sublicencji któremuś z polskich nadawców tradycyjnych. Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT, u takiego nadawcy muszą być pokazane w formie odkodowanej mecze Polaków oraz półfinały i finał MŚ lub ME. Viaplay może również nie udzielać sublicencji i odblokować transmisje na swoich streamach lub nie robić tego. Rozporządzenie bowiem nie obowiązuje nadawców internetowych.

Umowa będąca kamieniem milowym zapewnia to, że Viaplay zaoferuje najlepszą piłkę ręczną na wielu światowych rynkach przez dekadę. Dania u mężczyzn jest mistrzami świata, a Norweżki są królowami kobiecej gry. Liczne turnieje zapewnią zainteresowanie lokalnej widowni, bo też to będą turnieje w ich państwach. To są kluczowe prawa zapewnione przez Viaplaymówi Peter Nørrelund, Viaplay Group Chief Sports Officer. 

Z zadowoleniem ogłaszamy, że IHF połączyło siły w partnerstwie z Viaplay Group. Dzięki naszej współpracy z oficjalną telewizją IHF TV i partnerem praw marketingowych SportFive możemy zrealizować to porozumienie, które pozwala na rozszerzenie radości z piłki ręcznej na więcej państw i, co równie ważne, z długoterminowo gwarantowaną jakościąmówi Dr Hassan Moustafa, prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej.

Jak wyglądała sprawa praw do MŚ w 2021 roku?

W 2021 roku mistrzostwa świata w piłce ręcznej odbyły się w Egipcie. Jak informował wówczas publiczny nadawca, Telewizja Polska nie pokazywała pierwszej fazy grupowej turnieju ze względu na dużą cenę praw stawianą przez SportFive. Ta była dostępna bez komentarza na kanale YouTube IHF za darmo. Transmisje spotkań Polaków generowały oglądalność ponad 200 tysięcy widzów. TVP wykupiła prawa do turnieju od drugiej fazy grupowej. Mecze Polaków nadano w TVP1 i TVP Sport. Reszta spotkań była na stronach TVP i w TVP Sport.