W Pradze prowadzona jest testowa emisja w standardzie 5G Broadcast

  • Telewizja
Autor: rafs

Z praskiej wieży telewizyjnej na Żiżkowie rozpoczęto testową emisję telewizyjną i radiową w standardzie 5G Broadcast. Testy prowadzi Czeska Radiokomunikacja.

Testową emisję w standardzie 5G Broadcast rozpoczęto w środę, 6 kwietnia. Jak informuje portal Parabola.cz, emisja prowadzona jest z wieży telewizyjnej na praskim Żiżkowie. Obejmuje region Pragi oraz kraju środkowoczeskiego. Jest prowadzona na kanale 55 z mocą 32 KW. Nadawane są w jej ramach w jakości HD kanały telewizyjne CT24, CT Sport, CNN Prima News oraz radiowy kanał Czeskiego Radia Radiožurnál.

Kiedy 5G Broadcast wejdzie do Czech?

5G Broadcast umożliwia użytkownikom oglądanie w wysokiej jakości obrazu i dźwięku kanałów telewizyjnych na telefonach i tabletach. Nie będzie to obciążało nadmiernie sieci, jak to dzieje się obecnie za pomocą sieci komórkowych. Na ten moment emisja kanałów jest testowa, stąd mogą ją odebrać nieliczni, którzy posiadają urządzenia wyposażone w moduł do odbioru 5G Broadcast.  Czechy planują wdrożenie emisji komercyjnej kanałów w tej jakości na 2027 rok.