Wiadomości TVP o „ukraińskim barbarzyństwie”. Redakcja przeprasza

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

W głównym wydaniu programu „Wiadomości” na antenach TVP1, TVP Info i TVP Polonia w poniedziałek, 11 kwietnia nadano błędny napis na belce przed materiałem o inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 

Przed materiałem dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych podczas agresji rosji na Ukrainę nadano belkę z napisem „Debata o ukraińskim barbarzyństwie”. Wstęp do materiału czytała Edyta Lewandowska, która prowadziła program tego dnia.

„Wiadomości TVP” przepraszają

Prowadząca program po zakończeniu materiału przeprosiła za nadaną treść belki ekranowej. Zaraz po zakończeniu programu na swój profil na Twitterze redakcja wrzuciła tweeta, w którym przeprasza za sytuację. Prostują jednocześnie informację, że chodziło o „rosyjskie barbarzyństwo”.

Inne pomyłki i „pomyłki” redakcji „Wiadomości TVP”

To nie pierwsza wpadka serwisu Telewizji Polskiej. Nie brak opinii, że w ostatnim czasie dochodziło do błędnego podpisania osoby wypowiadającej się w jednym z materiałów oraz braku fragmentu voiceoveru mającego ilustrować śmianie się jednego z internetowych trolli z Marty Lempart. Miało to być „nieporozumieniem”.

Wśród, jak to tłumaczy szef programu „niezamierzonych błędów”, pojawiły się także błędne ilustracje spotkań.

Brak podpisu co do zdjęć inscenizowanych

W programie zdarzały się również pomyłki polegające na braku podpisania zdjęć ze Szwecji jako inscenizowane. Redakcja nie chciała przyznać się do błędu, pisząc o konkurencji słowami szefa TAI Jarosława Olechowskiego.

„Robota Belzebuba” i „ Szczucie nawet w Boże Narodzenie”

W przeszłości nie brakowało również sytuacji, w których zamazywano serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z ubrań osób pojawiających się w materiałach. Tak działo się między innymi w 2017 i 2020 roku. W pierwszym przypadku w dyskusję z posłem wszedł prezes TVP Jacek Kurski, pisząc o „robocie Belzebuba”. W tym drugim szef TAI wybrał zamiast przeprosin połajankę z Internautami.