Wieczory wyborcze 2023 w polskich mediach

  • Telewizja
  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
  • TVP
Autor: rafs

13 października odbyły się wybory parlamentarne i referendum ogólnokrajowe w Polsce. Tak relacjonowały to media.

Wieczory wyborcze dużych telewizji były w TVP, TVN i Polsacie. Wszystkie stacje postawiły na nowości, w tym zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości.

Wieczór wyborczy w TVP

Nadawca publiczny swój program specjalny rozpoczął o godzinie 20:00 w TVP Info. O 20:55 do widzów kanału informacyjnego dołączyli oglądający Program Pierwszy. Wyniki exit poll o 21:00 przedstawił Michał Rykowski, który współprowadził program razem z Danutą Holecką. Paweł Blajer przedstawiał analizy w dalszej części programu. W pierwszej kolejności TVP zaprezentowało na żywo wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a następnie przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska.

fot. TVP Info/TVP VOD

Wieczór wyborczy w TVN Warner Bros. Discovery

TVN24 rozpoczęło „Czas decyzji” od kulisów o 19:30, które poprowadzili Marta Kuligowska i Mateusz Walczak. Program specjalny ruszył o godzinie 20:00, a o 20:30 dołączyli widzowie otwartego TVNu. Tam retransmisja TVN24 trwała do godziny 22:15. W TVN Warner Bros. Discovery użyto również technologii i silników graficznych z gier komputerowych, na której oparło swoje wirtualne studio. Tam analizy przedstawiał Piotr Kraśko, a rozmowy prowadzili Grzegorz Kajdanowicz, Małgorzata Łaszcz i Monika Olejnik. Wyniki przedstawiła Anita Werner. Stacja relacjonowała także oddawanie głosów w Warszawie, gdzie ludzie stali w długich kolejkach do oddania głosów nawet po godzinie 21:00.

fot. TVN/Player
fot. TVN24/Player

fot. TVN24/Player

Wieczór wyborczy w kanałach Grupy Polsat Plus

Wieczór wyborczy rozpoczął się o godzinie 19:15 w Polsat News, Wydarzeniach 24 i w portalu Interia.pl. O 20:00 dołączyli do nich widzowie otwartego Polsatu. Program prowadzili Dorota Gawryluk i Bogdan Rymanowski. Oni również o godzinie 21:00 ogłosili pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Następne analizy w studiu przedstawiali Katarzyna Zdanowicz, Igor Sokołowski, Piotr Witwicki, Michał Stela. Programy publicystyczne oprócz Rymanowskiego i Gawryluk prowadzili również Agnieszka Gozdyra i Grzegorz Jankowski.