Wieczory wyborcze w stacjach telewizyjnych. Gdzie oglądać?

  • Telewizja
  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
  • TVP
Autor: rafs

W niedzielę, 15 października odbędą się wybory parlamentarne i referendum ogólnokrajowe. Stacje informacyjne przygotowują wieczory wyborcze z łączeniami ze sztabami wyborczymi.

Wieczory przygotowuje wielka trójka stacji telewizyjnych – TVP, Polsat i TVN. Wszystkie z nich emitują już zapowiedzi na swoich antenach.

Wieczór wyborczy w Telewizji Polsat

Grupa Polsat Plus pokaże swój wieczór wyborczy „Polska wybiera” na antenach Polsatu, Polsat News i Wydarzenia 24. Na dwóch ostatnich kanałach transmisja rozpocznie się o godzinie 19:15. Wieczór wyborczy będzie dostępny również za darmo na stronie głównej portalu Interia. Punktualnie o 20:00 dołączą do nich widzowie otwartego Polsatu. Główna stacja grupy pokaże polityczne starcie do godziny 22:10 – wtedy rozpocznie się emisja serialu „Teściowie”. W stacjach informacyjnych wieczór wyborczy potrwa do godziny 2:00 dnia następnego.

O godzinie 5:00 (5:59 w Polsacie) rozpocznie się poranek „Polska wybrała”, który poprowadzą Małgorzata Świtała i Piotr Jędrzejek. Według informacji portalu tvpolsat.info, wieczór wyborczy i poranek powyborczy zostaną zrealizowanye w specjalnie przygotowanym na tę okazję kompleksie studiów przy ulicy Łubinowej. Prowadzącymi „Polska wybiera” będą Dorota Gawryluk i Bogdan Rymanowski. W niedziele powyborcze Polsat News będzie emitował program „Debata powyborcza” w miejscu emisji „Debaty wyborczej”.

Wieczór wyborczy w TVN Warner Bros. Discovery

TVN Warner Bros. Discovery przygotowała pasmo „Czas decyzji”. Programy spod tego brandu („Kampania”, „Debata” i „Debiuty”, „Ring”) były emitowane przez całą kampanię wyborczą na antenie TVN24. O godzinie 19:30 pasmo w TVN24 i TVN24 BiS, a także w TVN24 GO rozpocznie się od kulisów „Czasu decyzji”. Sam wieczór wyborczy będzie miał swój start o 20:00. Poprowadzi go najprawdopodobniej Anita Werner, jak wynika to ze spotu zamieszczonego na portalu X. Do widzów TVN24 i TVN24 BiS o godzinie 20:30 dołączą widzowie głównej anteny TVN. Tam transmisja zakończy się o godzinie 22:00. W trakcie pasma przewidziane są, tak jak przy poprzednich wyborach specjalne wydania „Kropki nad i”, „Loży prasowej” „Kawy na ławę”, czy też „Tak jest”. Stacja zaprezentuje także sondaż late-poll po zamknięciu lokali wyborczych. Wieczór potrwa do godziny 1:30 dnia następnego. Poranek rozpocznie się o godzinie 5:00.

Wieczór wyborczy w Telewizji Polskiej

Nadawca publiczny swój „Wieczór wyborczy i referendalny” rozpocznie o godzinie 20:00 na antenie TVP Info. Od godziny 20:55 do ok. 23:10 program będzie transmitowany także na antenie TVP1 i w TVP Polonia. Według przesłanego komunikatu, TVP zaprezentuje specjalne studio wyborcze, Zostanie one przygotowane przy użyciu technik wykorzystywanych dotąd przy produkcjach filmowych czy transmisjach wydarzeń sportowych. Po raz pierwszy na świecie zostaną one użyte podczas wieczoru wyborczego. Dzięki zastosowaniu techniki set extension prowadzący znajdują się w wirtualnym świecie zbudowanym specjalnie na potrzeby wieczoru wyborczego. Dzięki nowym technologiom prowadzący z dwóch różnych studiów dzięki „teleportacji” mogą poprowadzić ten wieczór wspólnie i zaprezentować wyniki wyborów w nowoczesnej formule, zgodnej z najnowocześniejszymi trendami oprawie graficznej.

Program poprowadzą Danuta Holecka, Michał Rykowski i Paweł Blajer. W kanale informacyjnym potrwa on do godzin porannych. Wtedy też rozpoczną się specjalne wydania „Poranka”, „Wstaje dzień”, „Jedziemy”, „Minęła 8 i 9” oraz „Plan dnia”. Cały wieczór wyborczy będzie dostępny za darmo na stronie TVP VOD za pośrednictwem anten TVP1 i TVP Info. Aby korzystać z kanałów, należy się zarejestrować.