TVP2 i TVP Kultura upamiętnią Wiesława Gołasa. Zmiana ramówek kanałów TVP

rafsMTOM

W wieku 90 lat zmarł aktor Wiesław Gołas. W związku z tym, Telewizja Polska zmieniła ramówkę TVP2, TVP Kultura i TVP Kultura 2.

Aby uczcić pamięć Wiesława Gołasa, Telewizja Polska zmieniła ramówkę w TVP2, TVP Kultura i TVP Kultura 2. TVP Kultura pokaże o godz. 16:05 film „Rififi po sześćdziesiątce” z 1989 roku w reżyserii Pawła Trzaski. Produkcję pokaże również kanał TVP Kultura 2 o godz. 16:20.

Natomiast o godz. 22:25 w TVP Kultura i o godzinie 20:40 w TVP2 (powtórka w piątek o 23:10) zostanie wyemitowany dokument „Gołas, absolutnie” w reżyserii Ewy Haczyk-Plumley. Produkcja z 2015 roku została zrealizowana z okazji jego 85. urodzin. Twórcy przybliżają w nim sylwetkę aktora, oraz pokazują jego przemyślenia o sztuce i aktorstwie. W dokumencie wypowiadają się m.in. Wojciech Młynarski, Magdalena Zawadzka, Irena Kwiatkowska i Ryszard Nawrocki. Film uatrakcyjniają piosenki Kabaretu Starszych Panów i kabaretu Dudek oraz utwory pochodzące z filmów z udziałem aktora. Dokument zostanie również pokazany w internetowym kanale TVP Kultura 2 o godz. 22:05.

Filmografia Wiesława Gołasa

Aktor wystąpił w takich filmach jak między innymi „Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia”. Zagrał również role w serialach jak między innymi  „Alternatywy 4” czy „Czterej pancerni i pies”. Jest wykonawcą piosenki „W Polskę idziemy” Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. W 1943 roku wstąpił do Szarych Szeregów, w grudniu 1944 roku został na skutek nieudanej akcji aresztowany przez Gestapo. Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Studia ukończył w 1954 roku, a debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze.