Wiktory 2021 rozdane. Większość nagrodzonych nie przyszła

  • Internet
  • Radio
  • Telewizja
Autor: rafs

Zakończyła się ceremonia wręczenia Wiktorów za 2021 rok. Gala rozdania odbyła się po 7 latach przerwy. Większość nagrodzonych nie odebrała swojej nagrody na gali.

Nagrody przyznano w 12 kategoriach. Oprócz nich przyznano także Superwiktory, a także honorowego Wiktora prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Gala odbyła się w warszawskim Ufficio Primo, a prowadzili ją Agata Konarska i Marek Bukowski. Transmitowano ją w TVP1. W ramach jednego z występów muzycznych miał wystąpić Sting, jednak ostatecznie zastąpiła go ukraińska piosenkarka Jamala, zwyciężczyni Eurowizji w 2016 roku.

Superwiktory: Alicja Majewska (nie przyszła), Cezary Pazura, Andrzej Seweryn (nie przyszedł), Karol Strasburger (nie przyszedł)

Zdobywcy Wiktorów 2021

Dziennikarz roku: Andrzej Poczobut (nieobecny)

Aktor roku: Marcin Dorociński (nieobecny)

Aktorka roku: Maria Dębska (nieobecna)

Artysta sceny: Sanah (nieobecna)

Twórca roku: Jan Holoubek (nieobecny)

Osobowość roku: dr Paweł Grzesiowski (nieobecny)

Odkrycie roku: Krystian Ochman

Sportowiec roku:  Robert Lewandowski (nieobecny, nagrodę odebrała mama)

Program telewizyjny roku: The Voice Senior

Projekt internetowy roku:  „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka (nieobecny)

Serial roku: Osiecka

Wiktor publiczności:  Ida Nowakowska

Bojkot gali Wiktorów

Wielu nominowanych dziennikarzy i artystów zdecydowało się zbojkotować galę rozdania nagród. Wśród nich był nagrodzony Dariusz Rosiak, Jan Holoubek, Maciej Stuhr, Piotr Kraśko, Monika Olejnik, Robert Makłowicz czy Maria Dębska. Bojkot związany jest z tym, że galę transmitowała Telewizja Polska i tym, jak wygląda telewizja pod rządami Jacka Kurskiego, szczególnie programy informacyjne.

Historia Wiktorów

Rozdanie Wiktorów wróciło po 7 latach nieobecności. Po raz ostatni rozdano je 30 marca 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie za 2014 rok. Laureatami zostali m.in. Donald Tusk, Arleta Bojke, Tomasz Kot, Dawid Podsiadło i Martyna Wojciechowska. To było 31. rozdanie nagród, a pierwsze było w 1986 roku. Jedyny raz nie przyznano ich w kategoriach za 1989 rok by nie wzbudzać kontrowersji politycznych. Nagrodę Superwiktora wtedy przyznano tylko papieżowi Janowi Pawłowi II.

Rozdanie Wiktorów z 2015 roku, fot. YT TVP