WP Pilot bez kanałów TVP. Trwają negocjacje

  • Internet
  • Telewizja
  • TVP
  • WP
Autor: mbog

Od 18 maja kanały TVP są tymczasowo niedostępne w ramach usługi telewizji internetowej WP Pilot (dawniej Videostar). Prezesi Jacek Kurski (TVP) oraz Jacek Świderski (WP Holding) zadeklarowali chęć porozumienia w sprawie emisji stacji TVP na platformie.

Na mocy ustawy z dnia 30 czerwca 2011 o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej została wprowadzona zasada „must-carry”. Operatorzy platform telewizyjnych zostali zobowiązani do rozpowszechniania stacji TVP1, TVP2, programu regionalnego TVP oraz Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Właściciel spółki Netwizor, powołując się na ten zapis, umieścił w ofercie swojej internetowej platformy powyższe kanały.

Na miesiąc przed Mundialem w Rosji rozpoczęła się dyskusja na temat niedoskonałości przepisów dotyczących „must-carry”. Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że Player planuje zaoferować swoim użytkownikom dostęp do kanałów TVP w trakcie mistrzostw świata w piłce nożnej. Podczas tegorocznej konferencji PIKE, jak wynika z relacji dziennikarza portalu Wyborcza.pl, prezes TVP Jacek Kurski wyraził ostrą opinię na temat interpretacji przepisów Ustawy Medialnej.

18 maja Telewizja Polska i WP Holding wydali wspólne oświadczenie. Poinformowano w nim, że spółki zamierzają poszukać nowej formuły porozumienia na warunkach komercyjnych. Wstępnie zaplanowano, że negocjacje zakończą się do 16 lipca. Do tego czasu kanały TVP będą wyłączone z oferty WP Pilot. Niewykluczone, że w przyszłości w pakietach internetowego operatora pojawią się inne stacje Telewizji Publicznej.

Cieszę się, że rozpoczęte negocjacje mogą zaprocentować nie tylko dostępem do trzech kanałów, ale do całej bogatej oferty telewizji publicznej. Wierzę, że na porozumieniu dwóch polskich spółek mediowych skorzystają przede wszystkim widzowie – mówi Jacek Świderski, prezes WP Holding SA.

WP Pilot (dawniej Netvi, Videostar) istnieje na polskim rynku od 2013 roku. Platforma umożliwia oglądanie w internecie stacji telewizyjnych na żywo. Operator w swojej ofercie posiada również płatne pakiety z kanałami premium.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej Rosja 2018 rozpoczną się 14 czerwca, a zakończą 15 lipca. Transmitować je będą kanały Telewizji Polskiej oraz dzięki sublicencji Canal+ 4K UHD. Mecze będą również dostępne na stronie sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP Stream.