WP Radio ruszyło w technologii DAB+

  • Internet
  • Radio
  • WP
Autor: rafs

Wirtualna Polsko z serwisem Open FM uruchomiły nadawanie rozgłośni WP Radio w technologii DAB+.

Dzięki koncesji od KRRiT mogą nadawać w Warszawie, Tarnowie, Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Katowicach oraz Częstochowie. Stacji można także słuchać za pośrednictwem strony www. Radio powstało jako odpowiedź na pierwszy lockdown związany z COVID-19 – stacja emitowała wówczas dane i wytyczne dotyczące postępowania w trakcie pandemii. Również w 2020 roku Open FM otrzymała koncesje na nadawanie w cyfrowej technologii DAB+. W 2021 roku Wirtualna Polska wraz z sieciami nadawczymi przeprowadzała testy radiowe w kilku lokalizacjach.

Droga, którą przeszło wiele stacji w zachodniej Europie inspiruje także nasze WP Radio. Nie zamierzamy konkurować ze stacjami FM, ale jako Wirtualna Polska zawsze wierzymy w sens szukania nowych dróg – mówi Aleksandra Karpińska-Gugała, Head of Open FM.

Stacja zawiera bloki informacyjne oraz programy publicystyczne i rozrywkowe przygotowane przez redakcje Wirtualnej Polski. Muzycznie radio zostało sformatowane jako Hot AC (adult contemporary). Radiem pokieruje – zarówno od strony programowej, jak i muzycznej Grzegorz Betlej.

W przeciwieństwie do stacji FM, których pomiar słuchalności wciąż określany jest za pomocą nie do końca miarodajnych badań, w technologii DAB+ jesteśmy w stanie zobaczyć, do ilu użytkowników faktycznie docieramy. Z faktem tym pogodziły się już zachodnie media, które uznały, że taki sposób nadawania będzie pozwalał na doprecyzowanie swoich ramówek w sposób bardziej drobiazgowy, pozostając przy tym faktycznie rzetelnym wobec reklamodawców – mówi Grzegorz Betlej.

Ramówka WP Radia

W WP Radiu usłyszeć można programy przygotowane przez dziennikarzy Wirtualnej Polski. Ramówkę przygotowuje zespół WP SportowychFaktów, redakcji WP Kultura czy WP Wiadomości. Za przygotowanie newsów odpowiedzialny jest Jan Tuźnik, związany do niedawna z Polskim Radiem. Program ekonomiczny prowadzi Patryk Michalski, pasmo rozmów dotyczących sytuacji gospodarczej Marek Mikołajczyk, ale w ramówce nie zabraknie też miejsca na program „Madame Monday” znanej psychoterapeutki Joanny Flis czy rozmów Grzegorza Betleja z gwiazdami muzyki oraz programu społecznego Żanety Gotowalskiej. Codziennie o poranku nadawane jest pasmo muzyki polskiej, a w piątkowy wieczór i noc słuchacze dostaną także nieprzerywany słowem blok muzyki imprezowej.

Bloki informacyjne na antenie WP Radia nadawane są wyłącznie cztery razy dziennie. W pozostałych godzinach prezentujemy słuchaczom krótkie, pojedyncze newsy pomiędzy piosenkami – tak, by nie musieli oni dostawać wiadomości wyłącznie o pełnych godzinach podkreśla Grzegorz Betlej.