„Wujek 81. Czarna ballada” w Teatrze Telewizji TVP1. Premiera 18 grudnia

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mtom

Telewizyjna Jedynka w ramach cyklu „Teatr Telewizji” pokaże w poniedziałkowy wieczór o godz. 20:25 spektakl „Wujek 81. Czarna ballada”, który został zarejestrowany w październiku w Teatrze Śląskim. Autorem scenariusza i reżyserem jest Robert Talarczyk.

fot. TVP

Przedstawienie opowie w musicalowej formie o historii pacyfikacji kopalni „Wujek” z perspektywy czwórki nastolatków, którzy przed stanem wojennym postrzegali świat wyłącznie przez pryzmat fikcji i zabawy. Spektakl pokaże dylematy bohaterów pomiędzy chęcią ucieczki i zmiany, a przywiązaniem do ziemi i rodziny. Nie zabraknie również odniesień do popkultur. Jak mówią autorzy, sama masakra nie jest treścią przedstawienia, lecz jego puentą.

Za muzykę odpowiedzialny jest Filip Tabęcki oraz pochodzący ze śląska raper Miłosz Borycki „Miuosh”, którego teksty nawiązują do rozgrywających się wydarzeń. Scenografię i kostiumy przygotowała Iga Słupska i Szymon Szewczyk, a za choreografię odpowiedzialny jest Jakub Lewandowski. Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.