Wyborcza.pl przygotowała reportaż o pracy redakcji Gazety Wyborczej w czasie pandemii

  • Internet
  • Prasa
  • Agora
  • Dzienniki
Autor: mbog

Portal Wyborcza.pl przygotował reportaż poświęcony codziennej zdalnej pracy redakcji Gazety Wyborczej. Jako pierwsi z materiałem zapoznali się członkinie i członkowie Klubu Wyborczej w specjalnym newsletterze „Kolegium W”.

Reportaż Wyborcza.pl odpowiada na pytania, takie jak: czy można zdalnie dyskutować i spierać się o tematy artykułów, w jaki sposób redagować wydanie dziennika przez Teamsy, a także jak w czasie pandemii wygląda praca fotoreporterów i dziennikarzy z tzw. pierwszej linii.

Nie uwierzyłbym, gdyby rok temu ktoś chciał mnie przekonać, że można robić gazetę, nie zaglądając nieustannie przez ramię grafikowi, który przygotowuje kolejne kolumny, nie czytając razem z korektorkami najważniejszych tekstów, nie stojąc przed „ścianą płaczu”, na której wywieszono całe wydanie strona po stronie, i nie sprawdzając na niej tytułów, leadów, zdjęć. To samo dotyczy naszego portalu internetowego. Byłem przekonany, że wydawcy muszą siedzieć obok siebie, być ze sobą w bezpośrednim kontakcie, rozmawiać, kłócić się. I mieć pod ręką redaktorów oraz dziennikarzy ze wszystkich działów, by wiedzieć z pierwszej ręki, nad czym pracują i co się dzieje na świecie. By móc błyskawicznie reagować – mówi Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej. – Pandemia koronawirusa wywróciła naszą pracę do góry nogami. Redakcja na Czerskiej z dnia na dzień opustoszała. Biurami stały się nasze własne mieszkania, dzieliliśmy je z dziećmi, łącząc zdalną pracę ze zdalną nauką.

Reportaż „Z gwarnej redakcji do świata ekranów. Tak Wyborcza powstaje w pandemii” pokazuje, jak wyglądała kiedyś i jak wygląda teraz praca zespołu dziennika. Wykorzystane w nim zostały nagrania z redakcji z dawnych czasów, gdy wszystko tętniło życiem, ale także nowe kadry, przedstawiające pracę dziennikarzy w domach i biurach oraz w terenie.

O tym, jak zmieniła się ich codzienność, opowiadają w reportażu m.in. fotoreporter Wyborczej Łukasz Cynalewski i dziennikarz poznańskiej redakcji Piotr Żytnicki. O wyzwaniach stojących przed zespołem Gazety Wyborczej mówią też redaktorzy naczelni dziennika – Adam Michnik, Jarosław Kurski i Bartosz T. Wieliński.

Prawie 20-minutowy reportaż przygotował zespół wideo Wyborcza.pl. Za scenariusz, reżyserię i realizację materiału wideo odpowiadała Paulina Nodzyńska. Zdjęcia przygotowali: Matylda Wierietielny, Dominik Łowicki, Łukasz Cynalewski, Paulina Nodzyńska; montaż i realizacja – Matylda Wierietielny.

Jako pierwsi reportaż mogli zobaczyć członkinie i członkowie Klubu Wyborczej – w piątek, 5 marca otrzymali oni link do materiału w specjalnym newsletterze „Kolegium W”, który co tydzień przedstawia kulisy pracy redakcji. Obecnie wideo jest dostępne dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl.