Wybory samorządowe w telewizji. Wieczory wyborcze w TVP, TVN i Polsacie

  • Telewizja
  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
  • TVP
Autor: rafs

Podobnie jak było w październiku, telewizje z Wielkiej Trójki pokażą wieczory wyborcze. Tym razem jest to związane z wyborami samorządowymi.

Trzy wielkie telewizje – TVP, TVN i Polsat przygotują specjalne programy, w których dziennikarze przedstawią pierwsze sondażowe wyniki, a następnie przeanalizują je ze swoimi gośćmi. Nadawcy zaprezentują wspólny sondaż firmy IPSOS, która przedstawi predykcje wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Rzeszowie.

Telewizja Polska

Dla nadawcy publicznego będzie to pierwszy wieczór wyborczy od zmian w TVP pod koniec grudnia 2023 roku. Nadawca przygotowuje program specjalny, którego studio będzie się mieściło w holu głównym gmachu Telewizji Polskiej przy Woronicza 17. Pokazano je w programie „i9:30” we wtorek, 2 kwietnia.

Będzie oparte na trzech ścianach wizyjnych oraz stołach i platformie do prezentacji wyników. W przygotowaniu bierze udział TSE Grupa, która obsługuje wydarzenia specjalne w ramach technologii scenicznych. Post opublikowali na swoim Facebooku.

fot. TVP VOD/TVP1

Wieczór wyborczy rozpocznie się w TVP Info w niedzielę, 7 kwietnia o godzinie 19:50, a od 20:55 przez godzinę program będą mogli śledzić także widzowie TVP1. Według komunikatu TVP, pasmo poprowadzą Marek Czyż i Joanna Dunikowska-Paź. Wśród gości znajdą się eksperci, publicyści, politolodzy, młodzi aktywiści oraz politycy. Specjalnymi gośćmi Justyny Dobrosz-Oracz będą byli prezydenci – Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W gronie ekspertów znajdą się także publicyści: Aleksandra Pawlicka, Magdalena Rigamonti, Roman Imielski, Łukasz Warzecha oraz politolodzy: prof. Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, prof. Elżbieta Korolczuk, prof. Sławomir Sowiński, prof. Andrzej Zybała, dr Mirosław Oczkoś.

Wieczór Wyborczy to najważniejszy program publicystyczny, który wymaga miesięcy przygotowań. Pierwsze rozmowy o nim rozpoczęliśmy już w styczniu. Bo to nie tylko kwestia zaproszenia atrakcyjnych gości, wybudowania imponującej scenografii, ale także przygotowania atrakcyjnej grafiki. Nasz Wieczór Wyborczy rozpoczniemy w TVP Info już o godz. 20:00. Tuż przed godz. 21:00 dołączą do nas widzowie telewizyjnej Jedynki. Punktualnie o godz. 21:00 zaprezentujemy wyniki badania exit poll przygotowanego przez IPSOS. Nasi widzowie dowiedzą się też, kto wygrał wybory w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku. Wszystko skomentują eksperci, publicyści, ale także politycy i… młodzi ludziemówi Grzegorz Sajór, dyrektor TAI

Całość potrwa w TVP Info do godziny 0:35. Dwa tygodnie później, w niedzielę, 21 kwietnia przy drugiej turze program specjalny potrwa do 23:20.

W związku z ciszą wyborczą nadawca będzie emitował w soboty i niedziele dokumenty w miejscach, gdzie powinny być programy publicystyczne. W oddziałach regionalnych TVP również planowane są wieczory wyborcze. Ich start o godzinie 20:55. TVP Info także zachęca widzów do przesyłania tego, w jaki sposób będą głosować w wyborach samorządowych.

TVN24

TVN Warner Bros. Discovery swój wieczór wyborczy nada w TVN24 i TVN24 BiS. Według ramówki na środę, 3 kwietnia nie jest planowana emisja na antenie TVN. Program specjalny „Czas decyzji” w niedzielę, 7 kwietnia ma rozpocząć się o godzinie 20:00 i potrwa do północy. O godzinie 0:10 stacja wyemituje „Fakty wyborcze” jako część wieczoru wyborczego.

W poniedziałek, 8 kwietnia „Wstajesz i wiesz” rozpocznie się już o godzinie 5:00. Przy drugiej turze w niedzielę, 21 kwietnia wieczór potrwa od 20:45 do 22:00. Następnie ramówka będzie wyglądała tak jak zwykle w niedzielę, to jest TVN24 wyemituje „Szkło kontaktowe” i „Dzień po dniu”. W związku z ciszą wyborczą będą emitować w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę dokumenty, „Nową Maję w Ogrodzie” oraz „Rozmowy o końcu świata”.

Telewizja Polsat

Znane są również szczegóły wieczoru wyborczego w Telewizji Polsat. Program specjalny rozpocznie się w niedzielę, 7 kwietnia o godzinie 20:00 w Polsat News, Wydarzeniach 24 i Polsat News Polityka. Przed godziną 21:00 dołączą do nich widzowie Telewizji Polsat. Program będzie również nadawany w portalu Interia.pl.

Gospodarzami wieczoru będą Piotr Witwicki – dyrektor Pionu Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat, dziennikarz prowadzący „Wydarzenia” oraz „Gościa Wydarzeń” i Katarzyna Zdanowicz – dziennikarka Polsatu News i Wydarzeń oraz autorka podcastów „Między wersami” w Interii.  Wieczór wyborczy będzie realizowany w studiu na ul. Łubinowej z użyciem najnowocześniejszej technologii między innymi wirtualnego okna i rozszerzonej rzeczywistość (Virtual Window i AR – Augmented Reality).

Dzień później, w poniedziałek 8 kwietnia od godziny 6:00 Karolina Soczewka i Bartosz Kwiatek poprowadzą powyborczy poranek. Wtedy też Michał Stela przeprowadzi analizę wyników spływających z poszczególnych komisji wyborczych. Będzie to pierwsze tak pełne podsumowanie powyborcze.